Marknadsnyheter
Serieleveransfasen inledd för Gripen E till Brasilien och Sverige


Saab höll den 24 november ett högnivåmöte med brasilianska och svenska myndigheter för att visa upp de sex första serieproducerade exemplaren av stridsflygplanet Gripen E, som lämnat fabriken och gått in i leveransfas. Delegater från de båda länderna gick dessutom igenom gemensamma aktiviteter som Gripen E-programmet kan dra fördel av.
I mötet deltog Brasiliens flygvapenchef general Carlos de Almeida Baptista Junior, Sveriges flygvapenchef generalmajor Carl-Johan Edström, Saabs VD och koncernchef Micael Johansson och Jonas Hjelm som är chef för Saabs affärsområde Aeronautics.
– Leveranserna är viktiga för vår förmågetillväxt och försvaret av Sverige. Med JAS 39 E Gripen kommer svensk försvarsförmåga öka, och vi kan bygga ett starkare och taktiskt överlägset Flygvapen i varje situation, säger Carl-Johan Edström, Sveriges flygvapenchef.
– Jag är glad att kunna vara med vid det här viktiga steget i leveransprocessen av Gripen F-39. Flygplanet kommer att leda utvecklingen av det brasilianska flygvapnets stridsförmåga. Projektet innebär en ny teknologisk nivå för Brasilien och är en mycket viktig del i utvecklingen av vår industriella försvarsbas, säger Brasiliens flygvapenchef Carlos de Almeida Baptista Junior.
– Med de här fyra flygplanen till det brasilianska flygvapnet och två till det svenska är serieleveransfasen igång, vilket är ett mycket stort steg inom Gripenprogrammet. Det visar att vi har en mogen produkt och att vi uppfyller våra kontraktsåtaganden, säger Micael Johansson, Saabs VD och koncernchef.
– Vi har lyckats med detta tack vare vårt smarta sätt att jobba, innovativa produktionsteknologi och nära samarbete med våra kunder.
Under besöket visade Saab upp ett flertal serieproducerade flygplan och provflygplan. Besökarna fick också testa den nya Gripensimulatorn och se en flyguppvisning med svenska och brasilianska Gripenflygplan.
Klicka här för att se en video med Sveriges och Brasiliens första serieproducerade Gripen E-flygplan.
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Saabs presscenter
+46 (0)734 180 018
presscentre@saabgroup.com
Twitter: @Saab
Facebook: @Saab
LinkedIn: Saab
Instagram: Saab
Saab är ett ledande försvars- och säkerhetsföretag med uppdrag att hjälpa nationer att skydda sin befolkning och bidrar till trygghet för människor och samhällen. Med 18 000 talangfulla medarbetare utvecklar Saab teknik och lösningar för en säkrare, mer hållbar och mer rättvis värld. Saab utvecklar, tillverkar och underhåller avancerade system inom flygteknik, vapen, ledningssystem, sensorer och undervattenssystem. Saab har sitt huvudkontor i Sverige men en global verksamhet där Saab är en del av många nationers försvarsförmåga.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke