Marknadsnyheter
Sissela Benn i ny dramaserie om giftskandalen i Teckomatorp

När invånarna i bruksorten börjar bli sjuka och slår larm uppdagas Sveriges största miljöskandal – hundratals nedgrävda tunnor med gift. Den 8 november släpps ljuddramaserien ”Giftskandalen 1975” som är inspirerad av de verkliga händelserna i skånska Teckomatorp. Sissela Benn spelar labbassistenten Astrid som jobbar för växtgiftstillverkaren BT Kemi.
Skådespelarna Sissela Benn och Magnus Schmitz Foto: Lina Arvidsson
”Giftskandalen 1975” följer den ensamstående mamman Astrid som bor i bruksorten Teckomatorp. Efter att ha blivit varslad från nedläggningshotade Systembolaget, blir lättnaden stor när hon får jobb som labbassistent på växtgiftsfabriken BT Kemi. Astrid trivs bra och så småningom vänjer hon sig också vid den starka lukten. Men när hennes dotter drabbas av andningssvårigheter och flera invånare i Teckomatorp vittnar om utslag, migrän och hosta börjar Astrid misstänka att något inte står rätt till. Plötsligt blir den sömniga bruksorten skådeplatsen för Sveriges värsta miljöskandal.
– Att spela Astrid var något av det mest utmanande jag gjort på länge. Dels är det inte komedi, vilket är den genre jag mest sysslat med, och dels var det en utmaning att låta som man gjorde i Teckomatorp på 70-talet. Men det var otroligt kul att få vara med och berätta denna hiskeliga historia som förtjänar att berättas, säger Sissela Benn.
Giftskandalen 1975 är femte säsongen av Sveriges Radio Dramas stora ljuddramasatsning Före-Efter och bär på ett aktuellt tema om miljö kontra ekonomisk tillväxt. Serien är inspirerad av de verkliga händelserna i Teckomatorp där man i mitten av 70-talet uppdagade hundratals nergrävda tunnor med gift. I rollerna hörs, förutom Sissela Benn (Toppen), bland andra Sandra Stojiljkovic (Tunna blå linjen), Magnus Schmitz (Jakten på en mördare) och Magdi Saleh (Halva månen). Serien släpps i fem avsnitt och är skriven och regisserad av guldbaggebelönade regissören Jenifer Malmqvist (On suffocation).
– Jag ville gestalta några människors liv och hur de påverkades av giftskandalen. Fabriksområdet saneras fortfarande. Kostnaderna för samhället blev hundratals miljoner. Det är svårt att greppa att man grävde ner gifttunnor i marken för att bli av med ett problem. Kommer det bli så om 50 år att folk ser tillbaka på vår tid och tänker samma sak?, säger Jenifer Malmqvist.
I samband med ljuddramaserien görs även en journalistisk fördjupningspodd, Före-Efterpodden, programledd av Johar Bendjelloul.
Premiärdatum:
Alla fem avsnitt släpps 8 november i Sveriges Radio Play. Då släpps även Före-Efterpodden. Första avsnittet av Giftskandalen 1975 sänds i P1 kl. 16.03 lördag 12 november. Före-Efterpodden sänds i P1 kl. 16.03 lördag den 17 december.
Upphovspersoner:
Manus och regi: Jenifer Malmqvist
Ljuddesign och mix: Catharina Jaunviksna
Producenter: Manal Masri och Drazen Kuljanin
Dramaturger: Magnus Lindman och Tommy Håkansson
Konstnärligt utvecklingsansvarig: Moa Gammel
Skådespelare (i urval):
Sissela Benn
Sandra Stojiljkovic
Magnus Schmitz
Magdi Saleh
Anette Lindbäck
Clas Göran Söllgård
Harald Leander
Anders Blentare
Gabriel Florés
Pressbilder:
https://sverigesradio.bildbank.nu/sv/delad/yaupd34ent
För mer information, vänligen kontakta:
Manal Masri, producent
manal.masri@sverigesradio.se
Eva Sahlin, pressansvarig
eva.sahlin@sverigesradio.se
070-684 18 52
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke