Connect with us

Marknadsnyheter

Skanska investerar DKK 543M, cirka 770 miljoner kronor, i kontorsbyggnaden CPH Pulse i Köpenhamn, Danmark

Published

on

Skanska investerar DKK 543M, cirka 770 miljoner kronor, i en ny kontorsbyggnad på Havneholmen i Köpenhamn, Danmark. FLSmidth hyr sju av tio våningar i fastigheten, och med detta hyresavtal är byggnaden uthyrd till 80 procent.

CPH Pulse är en kontorsfastighet på totalt 16 800 kvadratmeter. Byggnaden är fas två av CPH Highline-projektet, där den första fasen avyttrades 2021.

Projektet är uthyrt till 80 procent till det noterade bolaget FLSmidth som hyr sju av tio våningar, vilket motsvarar 13 400 kvadratmeter. Projektet kommer att få den högsta hållbarhetscertifieringen i Danmark, DGNB Platinum.

Projektet genomförs i samarbete med entreprenören KPC. Byggstart sker i september 2022 och byggnationen beräknas vara slutförd fjärde kvartalet 2024.

För ytterligare information kontakta:

Matti Kataja, pressekreterare, Skanska AB, tel 010-449 67 98

Direktlinje för media, tel 010-448 88 99

Detta samt tidigare pressmeddelanden finns också på www.skanska.com .

Skanska använder sin kunskap och förmåga att blicka framåt till att forma hur människor lever, arbetar och umgås. Vi har funnits i mer än 135 år och är ett av världens största projektutvecklings- och byggföretag med en omsättning på 148 miljarder kronor under 2021. Skanska är verksamma på utvalda marknader i Norden, Europa och USA. Tillsammans med våra kunder och en samlad expertis hos 30 000 medarbetare skapar vi innovativa, hållbara lösningar som främjar hälsa och välbefinnande bortom vår livstid.

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys