Connect with us

Marknadsnyheter

Storsatsning på Hjalmar Lundbohmsgården av LKAB och Spis

Published

on

Hjalmar Lundbohmsgården flyttades 2017 med anledning av samhällsomvandlingen, och har sedan dess genomgått en omfattande renovering.

I månadsskiftet november och december blir det äntligen liv i LKAB:s disponentbostad som kommer att bli både ett museum som LKAB ansvarar för, och ett café som restaurangaktören Spis driftar.

–  Från LKAB är vi superglada över att Spis, som är väletablerade, vill satsa i en verksamhet vi tror att många Kirunabor har längtat efter, och kommer att vara ett uppskattat besöksmål, säger Ulrika Huhtaniska, projektledare för Hjalmar Lundbohmsgården, LKAB.

Det har funnits en önskan från LKAB om att gården ska kunna användas av allmänheten.

– Det kommer att ske genom caféet, men även då gården blir ett museum som kommer att fortsätta utvecklas över tid. En första utställning kommer att finnas färdig till öppningen, säger Ulrika Huhtaniska.

Sofie Törmä, delägare i Spis, säger att något hon ser fram emot på Hjalmar Lundbohmsgården är att anordna aktiviteter som är riktade till Kirunaborna.

–  Julmarknader, skördefester och till exempel nationaldagsfirande. Vi vill att det ska kännas välkomnande och tillgängligt för så många som möjligt. 

Hjalmars matsal och Jägarsalen kommer bland annat att finnas tillgängliga för uthyrning genom Spis. Muséet kommer att vara öppet för alla.

Kontakt:

Ulrika Huhtaniska, LKAB. 

Spis: Sofie Törmä

0046 70-842 23 77

sofie.torma@spis.se

Ulrika Huhtaniska

Communikations and Climate

+46 70-268 39 92

ulrika.huhtaniska@lkab.com

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys