Marknadsnyheter
Svenska bostadssäljare nöjda med sin fastighetsmäklare


Hela 86 procent av bostadssäljare är nöjda med sin fastighetsmäklare. Och åtta av tio av bostadssäljare anser att mäklarens tjänst är prisvärd. Det visar en ny undersökning som Hemnet har genomfört bland sina besökare.
– Det är tydligt att bostadssäljare i Sverige är nöjda med sina fastighetsmäklare och att de anser att de får mycket för pengarna. Svenska fastighetsmäklare har en gedigen utbildning och hanterar i princip hela förmedlingen vid en bostadsförsäljning. Jag tycker att fastighetsmäklare ska känna sig stolta över den viktiga roll de spelar i vad som för många människor är deras livs största affär, säger Staffan Tell, talesperson på Hemnet.
På frågan “Hur nöjd var du med fastighetsmäklaren om förmedlade din bostad?” svarade 31,0 procent “ganska nöjd” och 54,8 procent svarade “mycket nöjd”. Endast 5,9 procent svarade att man var “mycket missnöjd”.
52,2 procent av de deltagarna i undersökning svarade att de anser att fastighetsmäklarens tjänst var ganska prisvärd och 28,6 procent svarar mycket prisvärd.
Den egenskap eller förmåga hos fastighetsmäklaren som värdesätts högst av bostadssäljaren var “engagemang” (63,6 procent) följt av “kunskap om min lokala marknad” (46,1 procent). Även lyhördhet och tillgänglighet var aspekter som många säljare värdesatte.
– Det är intressant att just kunskap om den lokala marknaden är så pass viktig för bostadssäljare. Den kompetens som fastighetsmäklare med lång erfarenhet i ett område besitter är unik och skapar uppenbarligen ett stort värde i bostadsaffären, säger Staffan Tell vidare.
Hur nöjd var du med fastighetsmäklaren om förmedlade din bostad? |
|
Mycket nöjd |
54,8% |
Ganska nöjd |
31,0% |
Ganska missnöjd |
8,4% |
Mycket missnöjd |
5,9% |
Hur prisvärd anser du att fastighetsmäklarens |
|
Mycket prisvärd |
28,6% |
Ganska prisvärd |
52,2% |
Inte prisvärd |
19,3% |
Vilken egenskap/förmåga värdesatte du mest hos fastighetsmäklaren som förmedlade din bostad? |
|
Lyhördhet |
38,2% |
Engagemang |
63,6% |
Kunskap om min lokala marknad |
46,1% |
Juridisk kompetens |
21,8% |
Tillgänglighet |
38,1% |
Rådgivning genom försäljningsprocessen |
37,1% |
Fakta om undersökningen:
Undersökningen genomfördes på Hemnet mellan den 4 och 11 september 2022 och hade totalt 1059 respondenter.
*****************************************
Information till redaktionen
Pressförfrågningar
Staffan Tell, Head of PR
M: +46 733 67 66 85
E: staffan.tell@hemnet.se
Om Hemnet
Hemnet driver Sveriges ledande bostadsplattform. Bolaget grundades som ett branschinitiativ 1998 och har sedan dess utvecklats till en värdeskapande marknadsplats för bostadsmarknaden. Genom att erbjuda en unik kombination av produkter, insikter och inspiration har Hemnet byggt varaktiga relationer med köpare, säljare och fastighetsmäklare i över 20 år. Hemnet delar tillsammans med sina målgrupper en gemensam passion för hemmet och drivs av att vara en oberoende och självklar plats för människor att vända sig till vid de olika bostadsbehov som uppstår genom livet. Detta reflekteras i Bolagets vision att vara nyckeln till din bostadsresa, där Hemnet med sina produkter och tjänster vill öka effektiviteten, transparensen och rörligheten på bostadsmarknaden. Hemnet är noterat på Stockholm Nasdaq (“HEM”).
Följ oss: hemnetgroup.se / Facebook / Twitter / Linkedin / Instagram
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke