Marknadsnyheter
Telge Bostäder satsar på gröna matleveranser


Allt fler vill få maten hemlevererad. Telge Bostäder vill underlätta för hyresgästerna genom att erbjuda möjligheten att få matkassarna till kylboxar i trapphusets entré. Leveranserna sker under en testperiod som pågår under ett år.
Genom de kylda boxarna kan kunderna hämta sina matkassar i entrén, de behöver alltså inte passa någon tid. Initiativet sker i samarbete med företaget Boxxy.
”Vi vill bidra till att våra hyresgäster ska få en enklare och grönare vardag och vi tror att det här är ett sätt”, säger Helen Kihlman, projektledare för affärsutveckling på Telge Bostäder.
Hyresgästen beställer varorna som vanligt via matbutikens e-handelssida. Därefter levereras maten till det kylda Boxxyskåpet som finns monterat i entrén.
”För några år sedan placerade vi ut paketboxar runt om i några av våra områden. Det var uppskattat och därför tycker vi att det är intressant att nu prova leveransboxar för matkassar”, säger Helen Kihlman.
Med matleveranserna finns stora miljömässiga vinster. Hyresgästen lämna bilen hemma och på så sätt minska antalet resor till och från mataffären.
”Vi tog fram boxarna för att underlätta vardagen för de boende och göra last mile-leveranser mer hållbara. Det är också viktigt för oss att boxarna är smarta och inte drar el i onödan. När det inte är några matkassar i befinner sig boxen i viloläge och drar i princip ingenting (3 W)”, säger Gustav Wreile, medgrundare av Boxxy.
I samarbete med Boxxy har leveransboxarna placerats ut på fem adresser. På Wijbacksvägen 1 i Hölö, Tältvägen 25 i Viksängen samt Storgatan 32A, Storgatan 32B och Dalgatan 39 i Centrum. Efter testperioden kommer samarbetet att utvärderas.
Kontakt:
Helen Kihlman, projektledare för affärsutveckling på Telge Bostäder: helen.kihlman@telge.se
Vi erbjuder sedan 1948 boende i attraktiva, trygga och levande stadsdelar i innovativa och internationella Södertälje kommun. Vi vill att våra boende ska känna delaktighet, stolthet och framtidstro. Med cirka 9 500 bostäder i Södertälje, Järna, Mölnbo, Hölö och Enhörna söder om Stockholm är vi ett av Sveriges största kommunala bostadsbolag. Våra lägenheter och radhus är alla hyresrätter. Telge Bostäder är en del av Telgekoncernen som ägs av Södertälje kommun. Läs mer om oss: telge.se/bostader
Taggar:
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke