Connect with us

Marknadsnyheter

The Wine Hub startar sommelierutbildning i Umeå

Published

on

Nu står det klart att The Wine Hub startar sommerlierutbildning i Umeå.  

‒ Det ska bli enormt spännande att kunna erbjuda krogstaden Umeå och ett starkt växande krogbransch i hela Norrland en riktigt bra vinutbildning, säger Marika Wærn på The Wine Hub.

I dagarna blev det klart att The Wine Hub redan till våren 2023 startar sommelierutbildning i Umeå. Efter ett mycket framgångsrikt år med flera nystartade sommelierutbildningar i Stockholm, Malmö och Visby, är nu alltså turen kommen till Umeå och Norrland.

‒ Det är enormt intressant att få denna chans att etablera The Wine Hub i den fantastiska mat- och vinstaden Umeå. Vi är också mycket glada att kunna inkludera flera av stadens mest kända vin- och dryckesprofiler som föreläsare i vår utbildning, säger Marika Wærn, vd på The Wine Hub.

Samarbetet sker tillsammans med Jörgen Engdahl som driver flera prisbelönta krogar i Umeå, Facit Bar, Harlequin samt Hunger och Törst. Under utbildningen kommer bland annat Anette Andersson som vann Lily Bollinger Award 2022 som bästa kvinnliga sommelier att föreläsa.

Utbildningen kommer att hållas på Facit Bar i centrala Umeå.

‒ Jag ser verkligen fram emot den här ambitiösa satsningen. Det bygger på en kvalitativ utbildning, något som Umeå verkligen är förtjänt utav och som kommer att lyfta nivån på våra fantastiska krogar i norra Sverige ytterligare, säger Jörgen Engdahl.

Samtidigt kommer det att erbjudas flera spännande Masterclasses i Umeå i regi av The Wine Hub. Den första är inplanerad till januari 2023.

Redan 6 februari startar The Wine Hub sin sommelierutbildning i Umeå.

Anmälan har öppnat!

 

För ytterligare information:

Marika Wærn, marika@thewinehub.se  tel. 0708 282891

Jörgen Engdahl, jörgen@facitbar.se  tel. 070 5818588 

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Published

on

By

Anders Haglund gör teknisk analys

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.

Teknisk analys med Anders Haglund
Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys