Connect with us

Marknadsnyheter

Uppdatering avseende överlåtelse av dotterbolag

Published

on

Aerowash meddelade den 31 oktober att man tecknat ett aktieöverlåtelseavtal avseende överlåtelse av dess helägda dotterbolag (Nordic Aerowash Equipment AB, N.A.S. Services Oy samt Aerowash US Inc.) där tillträde och betalning beräknades ske i mitten av december 2022.

Aerowash meddelade den 30 november att Novak Aviation LLC avser att fullfölja förvärvet men att man behöver mer tid för att slutföra överlåtelsen.

Köparen har förklarat begäran om mer tid med att en ankarinvesterare oväntat drog sig ur. Novak Aviation har därför nu anlitat en finansiell rådgivare, en amerikansk investmentbank, med syfte att säkra finansiering för att kunna slutföra förvärvet i enlighet med aktieöverlåtelseavtalet. 

Aerowash styrelse har godkänt en förlängning av avtalet där tillträde och betalning beräknas ske senast i slutet av april 2023.

Aerowash VD Niklas Adler kommenterar: ”Jag och styrelsen ser positivt på att Novak Aviation nu får biträde av en investmentbank för att säkra upp finansieringen för utköpet. Jag har personligen varit i kontakt med investmentbanken och har fått ett mycket gott intryck. De har ett särskilt sektorfokus mot flygindustrin och de biträder löpande vid transaktioner i branschen. Med bankens biträde och nätverk bedömer vi att det finns goda förutsättningar att slutföra transaktionen inom den angivna tidsramen.”

Denna information är sådan som Aerowash är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (EU nr 596/2014). Informationen lämnades, genom angiven kontaktpersons försorg, för offentliggörande 2023-01-09 08:43 CET.

Aerowash erbjuder produkter, lösningar och tjänster för exteriör tvätt av flygplan. Bolaget har utvecklat en produktportfölj bestående av automatiserade tvättrobotar som förkortar tvättprocessen med upp till 60 procent i jämförelse med gängse manuell metod mätt i tidsåtgång vilket genererar besparingar för flygbolag och flygplatser.

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys