Connect with us

Marknadsnyheter

Utredningen av avvikelser på gymnasieutbildningen på Axevalla klar

Published

on

to, nov 02, 2017 17:19 CET

Den 26 oktober fick rektor sex avvikelser från några elever som gällde förhållanden på gymnasieutbildningen som är förlagd till Axevalla travbana. Enligt gällande rutin startade rektor omedelbart en utredning och anmälde avvikelserna till huvudmannen. Några dagar senare publicerades ytterligare uppgifter rörande avvikelserna i en blogg.

Utredningen har syftat till att på ett allsidigt sätt belysa de förhållanden som tagits upp.

– Vi prioriterar alltid arbetet med att hantera avvikelser skyndsamt, samtidigt som utredningen måste göras mycket noggrant. Teamet som arbetat med utredningen har pratat med alla berörda och andra som har information i ärendena, säger rektor Jenny Jacobsson.

När all information har sammanställts visar utredningen att det inte finns något fog för de beskrivningar som finns i avvikelserna eller i bloggen. Den medarbetare som varit avstängd under utredningen kommer att återgå i tjänst.

– Nu arbetar vi med att säkerställa en trygg återgång för eleverna på måndag morgon och att stödja våra medarbetare på anläggningen. Vi har också påbörjat ytterligare en utredning. Den ska leda fram till hur vi på bästa sätt stödjer eleverna i deras skolsituation och hur vi kan arbeta förebyggande för att undvika att liknande situationer uppstår igen, säger Jenny Jacobsson.

Kontakt

Jenny Jacobsson, rektor Naturbruksskolan Sötåsen

070-0816548

jenny.b.jacobsson@vgregion.se

Maria Kvarnmarker, kommunikationschef Naturbruksförvaltningen

070-0823527

maria.kvarnmarker@vgregion.se

 

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys