Marknadsnyheter
Vattenfall Eldistributions Regionnätsförstärkningar i Göteborg blir nytt projekt i Ei:s uppdrag Kortare ledtider för elnätsutbyggnad


Ytterligare ett projekt från Vattenfall Eldistribution har valts ut av Energimarknadsinspektionen (Ei) att ingå i det regeringsuppdrag som ska korta ledtiderna för elnätsutbyggnad. Det anslutningsprojekt som valts ut ska möjliggöra en grön industriomställning i Göteborgsområdet.
Stora elintensiva industrisatsningar och elektrifieringen av samhället gör att behovet av el ökar i Göteborg. För att kunna möta de ökade effektbehoven i området planerar Vattenfall Eldistribution att genomföra kapacitetshöjande åtgärder i regionnätet. Arbetet kommer att ske i flera etapper. Den etapp som valts ut inom ramen för regeringsuppdraget ska möjliggöra det ökade effektuttag som är en förutsättning för en grön industriomställning i området.
– Vi mycket glada över att vårt projekt valts ut till detta initiativ. Som elnätsägare är vi möjliggörare för elektrifieringen som blir allt mer angelägen. Ledtiderna för elnätsutbyggnad behöver förkortas och denna typ av samverkan mellan inblandade aktörer är av stor vikt för en effektiv process, säger Jane Tollqvist, chef för avdelningen Tillstånd och rättigheter på Vattenfall Eldistribution.
Vattenfall Eldistribution har sedan tidigare med projekt Hedenlunda-Oxelösund (Anslutning av SSAB:s ljusbågsugn) i uppdraget för att korta ledtiderna för elnätsutbyggnad.
– Till skillnad från projekt Hedenlunda-Oxelösund, som befinner sig i en senare del av tillståndsprocessen, är projekt Regionnätsanslutningar Göteborg i uppstartsfas. Det ger oss möjlighet att utforska möjligheterna till samverkan och ledtidsförkortande åtgärder även i det tidiga skedet av tillståndsprocessen. Vi ser fram emot att inom kort starta igång arbetet tillsammans med berörda myndigheter, säger Jane Tollqvist.
För ytterligare information kontakta:
Vattenfalls pressjour, tel 08-739 50 10
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke