Marknadsnyheter
100 år sedan den svåra tågolyckan i Getå
sö, jun 24, 2018 07:55 CET
Vid sjutiden på kvällen den 1 oktober 1918 rasar den åtta meter höga järnvägsbanken vid Getå och Bråvikens strand, utanför Norrköping, strax innan det framrusande snälltåget från Malmö anländer till platsen. Ångloket F 1200 och sju av tio vagnar störtar rakt ned i gropen och 42 människor omkommer i den värsta tågolyckan som drabbat Sverige.
I år är det 100 år sedan olyckan inträffade och det kommer att uppmärksammas i Norrköping vid några tillfällen med ångloket F 1200 på plats. Loket reparerades efter olyckan och togs åter i tjänst – idag ingår det i den nationella järnvägssamlingen, som finns på Järnvägsmuseet i Gävle.
Program
Lördag 29 september kommer Järnvägsmuseet att köra ett antal turer med ångloket F 1200 under Kulturnatten i Norrköping. Allmänheten har möjlighet att köpa biljett och följa med i tåget, som på förmiddagen går från Linköping till Norrköping. Under eftermiddagen går tåget Norrköping – Kimstad tur retur vid två tillfällen. På kvällen går tåget från Norrköping till Linköping.
Söndag 30 september är alla välkomna att besöka Norrköpings central klockan 11.00–16.00 där möjligheten att träffa Järnvägsmuseets personal samt Svenska kyrkan i och vid tåget med loket F 1200.
Klockan 18.00 bjuder Svenska kyrkan in till en minnesgudstjänst i Matteus kyrka i Norrköping med förre ärkebiskopen Anders Wejryd som officiant. Gudstjänsten föregås av kransnedläggning klockan 17.15 vid gravstenen för offren för olyckan, på Norra kyrkogården i Norrköping. Ättlingar och anhöriga till drabbade av olyckan är särskilt välkomna att delta.
Efter gudstjänsten hålls kyrkkaffe ombord på tåget klockan 19.00–22.00.
Måndag 1 oktober är det på dagen 100 år sedan den tragiska olyckan inträffade. Detta uppmärksammas genom att Järnvägsmuseet kör ett tåg för inbjudna gäster med F 1200 från Norrköping via Getå till Stockholm. Tåget kommer att göra ett kort stopp vid olycksplatsen i Getå för en tyst minut.
För mer information, kontakta
Henrik Reuterdahl, chef Tågtrafik vid Järnvägsmuseet
Telefon: 072-235 2343
E-post: henrik.reuterdahl@maritima.se
Järnvägsmuseet är Sveriges nationella museum för järnvägshistoria. Museet, som ligger i Gävle, är för närvarande stängt för renovering. Under tiden arrangeras resor med historiska tåg i hela landet och i Tåghallen, där delar av det järnvägshistoriska kulturarvet förvaras, går det att uppleva det bästa ur samlingen vid ett antal tillfällen fram till nyöppningen som är planerad till 2020. Järnvägssamlingen håller internationell toppklass och består av över 300 fordon från mitten av 1800-talet till idag, däribland Prins August som är det äldsta, driftklara lokomotivet i världen. I samlingen finns också föremål och ett stort bildarkiv. Vid museet bedrivs forskning och restaurering med antikvariska metoder, för att bevara och underhålla fordon med kulturhistoriska värden. Järnvägsmuseet grundades 1915 och är sedan 1 januari 2018 en del av Statens maritima museer.
Taggar:
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke