Marknadsnyheter
22 procents återbäringsränta i Skandia Liv under juni
Som en effekt av en hög kollektiv konsolideringsgrad (KKG) höjde Skandia tillfälligt återbäringsräntan under helgen 5-6 juni på traditionellt förvaltat försäkringskapital. Återbäringsräntan återgick till 5 procent från och med den 7 juni. Med den tillfälliga höjningen görs en preliminär fördelning på närmare 8 miljarder till kunderna under månaden, vilket motsvarar en genomsnittlig återbäringsränta på 22 procent under juni.
Värdet på kundernas försäkringskapital från den 1 juni växer med cirka 1,7 procent (före avdrag för skatt och avgift) under månaden.
– Vi har sett en fortsatt stark utveckling på marknaderna och i kombination med framgångsrik kapitalförvaltning har vi fått en stark avkastning i portföljen. Det gör att vi tillfälligt kan höja återbäringsräntan kraftigt en tredje gång sedan februari, säger Frans Lindelöw, koncernchef på Skandia.
Vid utgången av april var KKG 111 procent. Eftersom KKG ligger på en hög nivå är det förenligt med Skandias riktlinjer för konsolidering att genomföra en kraftig tillfällig höjning av återbäringsräntan. Inbetalningar som gjordes före den 5 juni har fått del av den tillfälliga höjningen. För inbetalningar från och med den 5 juni är återbäringsräntan 5 procent.
Om Kollektiv konsolideringsgrad
Kollektiv konsolideringsgrad (KKG) är ett mått som visar relationen mellan de fördelningsbara tillgångarna och värdet av kundernas samlade försäkringskapital. Är KKG 100 procent motsvarar värdet på tillgångarna exakt kundernas försäkringskapital.
För ytterligare information:
Pontus Haag, presschef, 08-788 47 12
pontus.haag@skandia.se
Marknadsnyheter
Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund
Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar
CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
