Connect with us

Marknadsnyheter

Var tredje person har arbetat hemma under pandemin – 40 procent upplever sämre synergonomi vid hemmajobb

Published

on

Under pandemin har över en tredjedel av Sveriges befolkning (18–79 år) under en längre period (minst en månad) arbetat hemifrån. Av dessa upplever 40 procent att de har en synergonomiskt sämre arbetsmiljö hemma än på sin ordinarie arbetsplats. Det visar Stora Synundersökningen 2021* gjord av Synoptik i samarbete med YouGov. Detta har för många resulterat i trötta ögon, huvudvärk, ömma nackar och axlar samt koncentrationssvårigheter.

Att man inte har en tillräckligt bra arbetsmiljö hemma gör att synergonomin försämras. Rätt belysning och arbetsställningen i förhållande till exempelvis datorskärmen blir sämre och det resulterar i koncentrationssvårigheter, huvudvärk och trötta ögon.

– Det är tyvärr inte överraskande att många upplever att hemmet är en synergonomiskt sämre arbetsplats än den vi vanligen är på. Våra kontor är anpassade till att arbeta i och det investeras ofta mycket för att göra den miljön optimal ur ergonomiska aspekter. Hemmet är däremot anpassat för helt andra saker som att leva, umgås och samla energi. För att få till en bra arbetsmiljö i hemmet krävs det att man anpassar en plats och ljuset för arbete, säger Stina Lönn chef för klinisk utveckling på Synoptik.

Allt tyder på att vi även efter lättade restriktioner kommer välja att arbeta mer hemifrån och därför är det extra viktigt att vi hittar en miljö hemma som passar för arbete. Synoptik tipsar om enkla saker man kan göra för att förbättra arbetsmiljön och synergonomin hemma.

– En fungerande arbetsmiljö handlar främst om god ljussättning och bra arbetsställning men även om att ta mikropauser. Korta pauser där vi släpper blicken från skärmen är något som sker naturligt i en kontorsmiljö när vi går på möten, reser oss för att hämta en kaffe eller prata med en kollega.  När vi jobbar hemifrån är det svårt att få till dessa naturliga avbrott, där vi fokuserar blicken på längre håll, rör kroppen och får sociala pauser och detta får tyvärr negativa konsekvenser, säger Stina Lönn.

5 enkla tips för att må bättre vid hemarbete:

  1. Se till att ha bra belysning vid din arbetsplats.
  2. Om möjligt, ha dubbel uppsättning av bildskärm, tangentbord, stol och bildskärmsglasögon, en på kontoret och en hemma.
  3. Se över dina skärminställningar – en stor bokstav (VERSAL) ska vara minst tre millimeter hög på 70 centimeters avstånd.
  4. Hitta ett sätt att höja bildskärmen så att blickvinkeln mot mitten av skärmen är cirka 20 grader nedåt.
  5. Ta små pauser även hemma – titta ut genom fönstret, gå en promenad på lunchen för att avlasta ögonen genom att se på långt håll.

* Undersökningen är genomförd av marknadsundersökningsföretaget YouGov. Under perioden 1-14 april 2021 har sammanlagt 2722 intervjuer genomförts bland män och kvinnor i åldrarna 18-79 år.

För mer information:
Stina Lönn, chef för klinisk utveckling på Synoptik, tfn: +46 (0)73-337 45 92, e-post: stl@synoptik.se,
Anders Ekhammar, pressansvarig Synoptik, tfn +46 (0)70-746 25 79, e-post: anders.ekhammar@perspective.se

Synoptik etablerades i Sverige 1991 och är idag med över 140 butiker och en omsättning över 1.2 miljarder en av landets ledande aktörer inom optik. Genom att erbjuda kvalitetsoptik som alla kan ha råd med ska Synoptik bli Sveriges folkoptiker. Företaget ägs delvis av Synoptikfonden, en icke vinstdrivande stiftelse som verkar för att främja nordisk forskning inom optik. Varje år skänks därför en del av vinsten från Synoptik till forskning inom optik och oftalmologi. Synoptik är även en del av GrandVision N.V., en världsledande aktör inom optisk detaljhandel, med över 7.400 butiker i fler än 40 länder. För mer information, se synoptik.se.

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys