Marknadsnyheter
Hammad Abuiseifan ny VD för Quickbit
Serod Nasrat har beslutat frånträda rollen som VD för Quickbit på egen begäran och styrelsen har utsett Hammad Abuiseifan till ny VD. Serod Nasrat kommer att fortsätta vara verksam i bolaget, men i en annan roll.
”Serod har framgångsrikt drivit Quickbit till det bolag det är idag. Quickbit är nu redo för att ta nästa steg i sin utveckling. Styrelsen respekterar Serods beslut att frånträda rollen som VD och vi är glada över att han valt att fortsätta inom bolaget. Vi välkomnar Hammad Abuiseifan att ta vid efter Serod, med uppdraget att leda Quickbit in i en ny expansiv och utvecklande fas”, säger Mikael Karlsson, styrelsens ordförande.
”Under min tid på Quickbit har bolaget vuxit från att vara en ”start-up” till en etablerad aktör på marknaden för kryptovalutor. När bolaget nu går in i en ny fas krävs ett annat ledarskap. Min bedömning är att detta är rätt tillfälle att kliva åt sidan och lämna över till en ny VD, som med förnyad kraft och energi tar vid och fortsätter arbetet framåt. Jag ser fram emot att stötta bolaget och Hammad i övergången samt bidra till att fortsätta utveckla bolagets affärer”, säger Serod Nasrat.
”Jag vill passa på att tacka Serod för hans ihärdiga arbete och ledarskap som har lagt grunden för Quickbit som bolag och ser fram emot att leda Quickbit mot nya framgångar i en enormt spännande tid”, säger Hammad Abuiseifan.
Hammad Abuiseifan är sedan i mars 2021 ledamot i Quickbits styrelse. Han har tidigare innehaft flertalet internationella roller med fokus på försäljning samt affärs-och produktutveckling inom IT- och telekomindustrin. Hammad kvarstår som ledamot i styrelsen. Förändringen träder i kraft med omedelbar verkan.
För ytterligare information kontakta:
Mikael Karlsson, Chairman of the Board of Quickbit
Mikael.karlsson@quickbit.com
————————————
Quickbit är ett svenskt fintechbolag som grundades 2016 med målet att fler människor och företag ska använda kryptovaluta i sin vardag. Idag erbjuder Quickbit lösningar för e-handlare att ta betalt i kryptovaluta och kommer framöver även att lansera lösningar för människor att enkelt kunna använda kryptovaluta i sin vardag. Bolagets drygt 60 medarbetare finns på fyra ställen – Stockholm, Gibraltar, Tallinn och Lahore i Pakistan. Quickbit är sedan juli 2019 noterat på NGM Nordic SME. Läs mer på https://quickbit.com
Denna information är sådan information som Quickbit eu AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 29 juli 2021 klockan 10:00.
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
