Connect with us

Marknadsnyheter

Drupps förstärker med börs-VD

Published

on

Styrelsen i atmosfärsvattenbolaget Drupps har utsett Mikael Nolborg till ny VD. Nolborg är idag VD på Guideline Geo AB (publ) som är noterat på Nasdaq First North, och väntas tillföra bolaget värdefull erfarenhet från internationella affärer.

–Drupps är ett extremt intressant bolag med stor potential, drivet av en stark lösning, många spännande tillämpningsområden, samt en stor och växande underliggande efterfrågan. Jag ser fram emot en mycket spännande resa med teamet och att få leda vidareutvecklingen av bolaget och affären där vi öppnar upp en helt ny global marknad kring utvinning av atmosfärsvatten, säger Mikael Nolborg.

Mikael är född 1976 och har en civilekonomexamen från Handelshögskolan i Stockholm. Han kommer från en position som VD för Guideline Geo AB (publ) som är noterat på Nasdaq First North, en roll som han haft sedan sommaren 2017. Dessförinnan har Mikael arbetat som senior projektledare på McKinsey och i olika ledande befattningar i SSAB.

–Mikael kommer med sin breda erfarenhet från internationella affärer och börsbolag tillföra ny kompetens som behövs för Drupps fortsatta utveckling mot målet att bli en ledare inom den globala vattenindustrin, där atmosfären väntas spela en viktig roll i omställningen till en mer hållbar vattenförsörjning, säger Torgny Hellström, nytillträdd styrelseordförande i Drupps.

Mikael Nolborg tillträder posten i sommar och ersätter då Peter Silfwerbrand som stannar kvar i bolaget i form av styrelseledamot.

Peter SilfwerbrandCEO+46-(0)70-652-3553peter.silfwerbrand@drupps.com

Drupps är ett svenskt vatteninnovationsföretag som utvecklar skalbara och kostnadseffektiva system för hållbar vattenproduktion från atmosfären med syftet att minska användningen av icke-hållbara vattenkällor.

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys