Marknadsnyheter
Jordan Larsson klar för AIK Fotboll
AIK Fotboll är överens med den 24-årige forwarden Jordan Larsson om ett avtal som sträcker sig till och med den 30 juni 2022. Jordan ansluter omgående till sitt nya lag.
– Jordans spelstil passar in i AIK:s sätt att spela, vilket är en förutsättning när vi går in i ett lån av det här formatet. Han bidrar med spetskvalité och ger laget ytterligare erfarenhet, säger AIK Fotbolls sportchef Henrik Jurelius.
– Det ska bli otroligt kul att få representera AIK de här tre månaderna. När möjligheten dök upp fanns det inget att tveka på och jag längtar efter att få kliva ut på Friends Arena framför de mäktiga AIK-supportrarna, säger Jordan Larsson.
Med anledning av den rådande och mycket allvarliga situationen i regionen beslutade det internationella fotbollsförbundet Fifa i mars 2022 att ge utländska spelare hemmahörandes i det ryska ligasystemet möjligheten att pausa sina avtal till och med den 30 juni 2022. Spartak Moskva-spelaren Jordan Larsson har valt att nyttja den möjligheten för att i stället ansluta till AIK Fotboll på ett korttidsavtal.
24-årige Jordan Larsson är född den 20 juni 1997 i Rotterdam, Nederländerna, och började sin ungdomskarriär i spanska FC Barcelona, på skolan FCBEscola. Jordan har spelat seniorfotboll i klubbarna Högaborgs BK, Helsingborgs IF, NEC Nijmegen, IFK Norrköping och Spartak Moskva.
För en längre faktapresentation av Jordan Larsson, se det bifogade materialet i detta pressmeddelande.
För mer information, kontakta:
Henrik Jurelius, sportchef (herr) AIK Fotboll
Mobil: 070 – 431 12 02
E-post: henrik.jurelius@aikfotboll.se
Om AIK Fotboll AIK Fotboll AB bedriver AIK Fotbollsförenings elitfotbollsverksamhet genom ett herrlag, damlag samt ett juniorlag för herrar. Herrlaget spelar i Allsvenskan, damlaget i Damallsvenskan och juniorlaget, som utgör en viktig rekryteringsgrund för framtida spelare, spelar i P19 Allsvenskan Norra. AIK Fotboll AB är noterat på NGM Nordic Growth Market Stockholm. För ytterligare information kring AIK Fotboll besök www.aikfotboll.se.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke