Marknadsnyheter
Mentice publicerar bolagets delårsrapport för perioden januari–mars 2022
Fortsatt tillväxt och en positiv start för det nya året
- Efter ett starkt fjärde kvartal för 2021 kan vi nu presentera ytterligare ett kvartal med tillväxt i linje med våra finansiella mål både avseende nettoomsättning och orderingång. Vi ökade orderboken till 91,4 (72,9) MSEK jämfört med slutet av 2021 (87,1) MSEK.
- Dessutom består orderboken vid kvartalsslutet av 72% ARR (annual recurring revenue) relaterade komponenter vilket är 66 MSEK av totalen på 91,4 MSEK.
- För kvartalet kan vi presentera en nettoomsättning på 53,1 (32,2) MSEK, en tillväxt på 64,2% jämfört med samma period förra året och vår orderingång för kvartalet blev 54,4 (39,9) MSEK, en tillväxt på 36,3% jämfört med året före.
- Den mest signifikanta affären för kvartalet var ordern från Siemens Healthineers Kina avseende system för Corindus försäljning av GRX robotar i Kina. Det bör noteras att ingen del av denna affär bokförs som nettoförsäljning i det första kvartalet, dessa system kommer att tas till nettoomsättning under resten av 2022, medan mjukvara kommer att tas som prenumerationsintäkt under de kommande 3 åren.
- Det bör också noteras att eftersom vårt resultat för kvartalet är över förväntan så påverkar detta positivt både kassaflöde och resultat där vi presenterar bättre nivåer än motsvarande period förra året men också bättre än vad vi typiskt ser för ett första kvartal på Mentice.
Första kvartalet (januari–mars 2022)
- Orderingången uppgick till 54,4 (39,9) MSEK.
- Orderboken vid periodens utgång var 91,4 (72,9) MSEK.
- Nettoomsättningen uppgick till 53,1 (32,3) MSEK för första kvartalet.
- Resultatet före avskrivningar (EBITDA) uppgick till -1,3 (-8,4) MSEK för första kvartalet.
- Periodens resultat uppgick till -7,4 (-12,4) MSEK för första kvartalet.
- Resultatet per aktie (EPS) uppgick till -0,30 (-0,50) SEK för första kvartalet.
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 7,4 (-13,1) MSEK för första kvartalet.
VD Göran Malmberg kommenterar:
“Orderingången under det första kvartalet för 2022 har resulterat i tillväxt för Mentice där vi också kan se att orderingången från sjukhusmarknaden och från våra allianspartners har levererat i nivåer i paritet med tiden före pandemin. Detta är en positiv förändring eftersom vår försäljning till sjukhus varit kraftigt påverkad under de senaste två åren på grund av covid-19. ”
Webbsänd presentation av delårsrapporten
Mentice (publ) delårsrapport för januari–mars 2022 presenteras av VD Göran Malmberg med möjlighet att ställa frågor den 27 april 2022 kl. 10.00 CET. Presentationen sker via webben och genomförs på engelska.
Anmälan för att delta vid presentationen görs via www.mentice.com/financial-reports-presentations. Registrera dig gärna senast några minuter innan presentationen startar.
För ytterligare information, kontakta:
Göran Malmberg, VD, Mentice
E-post: goran.malmberg@mentice.com
US Mobile. +1 (312) 860 5610
Sweden Mobile +46 (0) 703 09 22 22
Om Mentice
Mentice är en global marknadsledare och ett bolag som erbjuder högteknologiska lösningar för simulering till medicinsektorn med fokus på den snabbväxande marknaden för endovaskulära behandlingsmetoder. Våra lösningar assisterar specialister inom vårdsektorn avseende utveckling, förvaltning samt kontinuerlig förbättring av kompetens och tekniska färdigheter för att på så sätt positivt påverka patientsäkerhet och kvalitet inom vården. Mentice lösningar är vetenskapligt validerade och är specifikt framtagna för specialister inom vårdsektorn samt för medicinskteknisk industri. Neurovaskulär, Kardiologi och perifer intervention är några av de specialitets områden som täcks av våra lösningar. Mer information på www.mentice.com
Denna information är sådan information som Bolaget (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom kontaktpersonens försorg, för offentliggörande den 27 april 2022 kl 08.30 CET.
Marknadsplats| Nasdaq First North Growth Market, Stockholm | Kortnamn: MNTC
Certified Adviser| FNCA Sweden AB, phone +46 8 528 00 399
Marknadsnyheter
Det har varit en spännande vecka både för småbolag och börsnotering
Vilken makalös torsdag vi fick med Silex börsnotering. Aktien steg makalösa 178 procent under sin första handelsdag och fortsatte sedan upp. Det är alltid något dubbelt när en IPO är så här het för som investerare får man oftast inte den tilldelning man önskat sig. Det går inte att göra alla nöjda. Det man ändå måste säga är att tilldelningen var diversifierad. I stället för pytteposter till alla som ingen är direkt glad över så lottades tilldelningen där vissa fick mindre poster och andra inga, samtidigt som Avanza öppnade sitt institutionserbjudande för alla sina kunder, vilket gjorde att vissa fick större poster.
Veckans överraskning av det mindre slaget stod Stayble Therapeutics för. På torsdagen skulle formellt beslut ha tagits om att likvidera bolaget då styrelsen inte längre såg någon möjlighet för bolaget att få finansiering. Men under onsdagens sista timme kom ett pressmeddelande om att det dykt upp en internationell strategisk investerare som bolaget ingått en avsiktsförklaring med, det fick aktien under torsdagen att lyfta 721 procent.
Veckans starkaste utfall i en företrädesemission kom från Front Ventures med en teckningsgrad på 279 procent, detta trots att befintliga ägare lät bli att teckna 26,5 procent. Utfallet gör att bolaget även använder hela övertilldelningsoptionen som var lika stor som företrädesemissionen.
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
