Marknadsnyheter
Regeringen måste agera i distanshandelsfrågan
Sveriges alkoholpolitik utmanas idag från flera håll och på flera olika arenor. Senast i raden är Patent- och marknadsöverdomstolens dom att företaget Winefinder får fortsätta sälja vin till svenska konsumenter. Regeringen behöver därför göra omfattande förtydliganden i svensk lag om Sverige långsiktigt vill främja en folkhälsobaserade alkoholpolitik.
Den svenska alkoholpolitiken har under de senaste åren blivit utmanad från många håll. Under pandemin gjordes försök på kommunal nivå att underminera alkohollagen genom hemleverans av alkohol. På nationell nivå utmanas alkohollagen genom distanshandel, och även den nu avslutade utredningen om gårdsförsäljning. Detta är en del av en omfattande och långtgående trend där den svenska folkhälsobaserade alkoholpolitiken långsamt urvattnas.
IOGT-NTO ser mycket oroande på denna trend och anser att det behövs omfattande förstärkningar av de folkhälsopolitiska utgångspunkterna i alkoholpolitiken, bland annat krävs ny marknadsförings- och distanshandelslagstiftning, rättsliga förtydliganden i alkohollagen och starkare tillsynssystem för länsstyrelserna.
Därför krävs nu att regeringen sätter ner foten och tydliggör vilka regler som ska gälla för svensk alkoholpolitik. Svensk alkoholpolitik är internationellt sett betraktad som effektiv och eftersträvansvärd och förtjänar bättre uppmärksamhet än att sakta behöva urvattnas.
Lucas Nilsson
Förbundsordförande IOGT-NTO
070-741 98 10
lucas.nilsson@iogt.se
Magnus Jonsson
Vikarierande Drogpolitisk chef IOGT-NTO
073-081 90 17
magnus.jonsson@iogt.se
Marknadsnyheter
Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund
Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar
CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
