Marknadsnyheter
Nationell samordnare ska arbeta för fler VFU-platser i sjuksköterskeutbildningen
Regeringen tillsätter nu en nationell samordnare som ska stödja lärosäten samt hälso- och sjukvården i deras arbete med att tillhandahålla platser där studenter i sjuksköterskeutbildningen kan genomföra sin verksamhetsförlagda utbildning (VFU). Syftet är att öka antalet utbildningsplatser så att lärosätena ska kunna utbilda fler sjuksköterskor.
Det råder i dag brist på grundutbildade sjuksköterskor på arbetsmarknaden och bristen förväntas öka kommande år med nuvarande dimensionering av utbildningen. Sjuksköterskeutbildning anordnas över hela landet och det är en av de största utbildningarna som leder till yrkesexamen i högskolan. Trots ett relativt högt söktryck samt medel till ytterligare utbildningsplatser har flera lärosäten inte kunnat bygga ut utbildningen. Ett skäl som en majoritet av lärosätena lyfter fram är bristen på platser där studenterna kan genomföra sin VFU, det vill säga den del av högskoleutbildningen som sker i hälso- och sjukvården.
– Vi ska ta tillbaka kontrollen över välfärden. I dag ställer inte alla privata vårdgivare upp och anordnar VFU-platser i vården. Det duger inte. Också privata vårdgivare måste ta sitt ansvar och anordna VFU-platser för att livsviktiga utbildningar ska kunna byggas ut och kompetensförsörjningen i välfärden ska fungera. Samarbetet mellan hälso- och sjukvårdshuvudmän, vårdgivare och lärosäten behöver bli bättre, säger utbildningsminister Anna Ekström.
I den nationella samordnarens uppdrag ingår bland annat att initiera och genomföra samordnande insatser för att fler VFU-platser och därmed fler utbildningsplatser ska finnas tillgängliga i sjuksköterskeutbildningen. Samordnaren ska fungera som ett stöd och en katalysator för lärosätena och vårdgivarna i deras samverkan kring VFU, men inte ta över ansvaret som vilar på dem.
Samordnaren ska också stödja aktörerna i arbetet med att utveckla modeller för, och organisering av, VFU så att det blir möjligt för fler vårdgivare och verksamheter att ta emot studenter samt sprida goda exempel. Samordnaren ska även särskilt se över möjligheterna att ställa krav på privata vårdgivares medverkan i utbildningarna.
Till nationell samordnare utses Hans Wiklund, universitetsdirektör vid Umeå universitet.
Uppdraget ska redovisas senast den 15 december 2023.
Kontakt
Anja L Sundberg, pressekreterare hos Anna Ekström, 076-116 77 45
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke