Marknadsnyheter
Novedo förvärvar Nordsign AB
Företagsgruppen Novedo har idag tecknat avtal om att förvärva Nordsign AB. Bolaget är Novedos artonde förvärv sedan starten 2021. Med förvärvet av Nordsign uppgår Novedos proformerade omsättning till cirka 2 miljarder SEK med en EBITDA om 277 MSEK.
Nordsign är ett produkt- och installationsbolag som levererar kundanpassade och kompletta kommersiella skyltlösningar till kunder i hela Norden. Efter fem år av stark tillväxt omsätter bolaget idag ca 70 MSEK med god lönsamhet och går en spännande framtid till mötes.
”Det skall bli väldigt roligt och inspirerande att bli en del av Novedo-gruppen för att tillsammans med dem fortsätta utveckla Nordsign och ta bolaget till nästa nivå. Det känns även bra att vi kan fortsätta driva vidare bolaget på vårt sätt men med ytterligare stöd och strategisk support från Novedo. Det är också viktigt för mig att lyfta fram personalen som gör ett fantastiskt jobb varje dag”, säger Nordsigns VD Erik Asp.
Förvärvet är Novedos artonde sedan starten och det sjunde under 2022 och är ännu ett steg mot börsintroduktionen som är planerad att ske under det första halvåret 2023. Efter förvärvet omsätter Novedo cirka 2 miljarder SEK med en EBITDA om 277 MSEK pro forma.
”Jag är glad att Nordsign vill bli en del av vår företagsgrupp. Nuvarande ägare och VD Erik Asp, som även kommer återinvestera delar av köpeskillingen i Novedo, köpte ut bolaget 2017 och har tillsammans med de anställda på Nordsign lyckats dubbla omsättningen med god lönsamhet. Vi är jätteimponerade av det de byggt upp och ser fram emot en spännande framtid tillsammans”, säger Novedos VD Per-Johan Dahlgren.
För mer information, vänligen kontakta:
Per-Johan Dahlgren
VD
Novedo Holding AB (publ)
per-johan.dahlgren@novedo.se
070-597 06 44
Denna information är sådan information som Novedo är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 1 juli 2022 klockan 08:55 CEST.
Om Novedo
Novedo är en privatägd företagsgrupp som sedan 2021 förvärvar och utvecklar företag där entreprenören både vill sälja sitt bolag och driva det vidare. Gruppens 18 bolag med ca 940 anställda omsätter cirka 2 miljarder SEK med en EBITDA om 277 MSEK pro forma. Bolaget planerar för en börsintroduktion under första halvåret 2023.
För mer information, besök oss på www.novedo.se.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke