Connect with us

Marknadsnyheter

Inbjudan: invigning av nya utgrävningar i Uppåkra

Published

on

Strax utanför Lund döljer sig under marken resterna av en världsunik järnåldersbosättning, Uppåkra. Bara en bråkdel har undersökts. Nu ska hövdingahallen – Uppåkras maktcentrum – grävas fram, tack vare mångmiljondonationer. 

Allmänheten inklusive journalister är välkomna till invigningen ute i Uppåkra måndagen den 5 september kl 15.30-16. Med anledning av de nya utgrävningarna besöker Kungaparet tidigare på dagen Lunds universitet, däribland Historiska museet och Uppåkra.

I mer än tusen år var Uppåkra ett maktcentrum i Skandinavien, till ytan lika stort som Gamla stan i Stockholm. Under 2000-talet grävde arkeologer från Lunds universitet bland annat ut ett tempelliknande kulthus, etablerat under romersk järnålder. 

Också jorden ska berätta 
Nu ska forskare ägna sig åt byggnaden intill – ett 40 meter långt residenshus beläget på högsta höjden, med utsikt över den skånska slätten. 

Utöver föremål såsom silvermynt, glasskärvor, glaspärlor, smycken, kökskärl och vapen ska för första gången också jorden analyseras närmare. Tack vare nya vetenskapliga metoder kan forskarna få tillgång till berättelser om såväl pandemier som livsöden via bakterier, virus och DNA från djur och människor. 

Programmet
Måndagen den 5 september kl. 15:30-16:00 invigs den arkeologiska undersökningen av rektor Erik Renström. Invigningen äger rum i Uppåkra Arkeologiska Center, Stora Uppåkravägen 101, Staffanstorp.
Under ceremonin talar Uppåkrastiftelsens ordförande Michael Sandin, projektledarna professor Torbjörn Ahlström och professor Mats Roslund samt arkeolog Annika Knarrström. Ceremonin innehåller även flera tidstypiska musikinslag av musikern Erik Ask-Upmark. 

Kungaparet på besök 
Tidigare på dagen besöker kungaparet Lund och Uppåkra med anledning av de nya utgrävningarna. Kungen och drottningen besöker Historiska museet där flera tidigare fynd från Uppåkra finns. Sedan beger de sig till Uppåkra där de blir guidade runt den arkeologiska undersökningsplatsen av projektledarna professor Torbjörn Ahlström och professor Mats Roslund. 

Det finns möjligheter för journalister att ta foton i samband med kungaparets besök. Anmälan obligatorisk. För mer information och anmälan, kontakta Maria Blad (se nedan). Anmälan till invigningsceremonin behövs inte. 

Mer information
Läs mer om projektet: www.lu.se/artikel/hovdingens-hall-fran-jarnalderns-uppakra-ska-gravas-fram 

Projektets hemsida: https://www.uppakra.lu.se/

För mer information, kontakta Maria Blad, Akademiintendenturen,  +46 76 798 71 05, maria.blad@kommunikation.lu.se
 

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys