Marknadsnyheter
S2Medical AB (publ) erhåller marknadsgodkännande för Epiprotect-serien i Malaysia
S2Medical AB (publ)(”Bolaget”), ett framstående och innovativt bolag inom sårläkning och bekämpning av multiresistenta bakterier, meddelar att deras innovativa produkter i Epiprotect-serien nu har fått marknadsgodkännande i Malaysia. Godkännandet, som utfärdats av Medical Device Authority, markerar ett viktigt steg i företagets globala expansionsstrategi och är giltigt fram till 2029.
För att effektivisera distributionen av dessa produkter på den malaysiska marknaden, med en befolkning på cirka 28 miljoner människor, kommer S2Medical att samarbeta med den tilltänkta globala samarbetspartnern ABENA. Tillsammans kommer de att arbeta för att identifiera en lämplig distributionspartner i Malaysia. Genom detta strategiska initiativ siktar Bolaget på att utöka tillgången till Epiprotect-serien i regionen, vilket kommer att vara av stor fördel för patienter som kämpar med kroniska sår och brännskador.
Denna nyhet understryker S2Medicals engagemang för att leverera högkvalitativa medicinska lösningar och stärker ytterligare företagets position som en ledande aktör inom medicinteknisk innovation.
”Detta marknadsgodkännande i Malaysia är mer än bara en expansion av vår närvaro – det representerar ett startskott för S2Medical i denna del av världen. Vi är entusiastiska över möjligheterna att bidra till bättre hälso- och sjukvård i Asien.” Säger Mårten Skog, bolagets Chief Operating Officer.
Denna information är sådan som S2Medical AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (EU nr 596/2014). Informationen lämnades, genom angiven kontaktpersons försorg, för offentliggörande 2024-01-23 12:20 CET.
Kontaktuppgifter
Petter Sivlér – CEO, S2Medical AB (publ)
Telefon: +46 (0)8-70 000 50
E-post: petter.sivler@s2m.se
Certified Adviser
Vator Securities AB
Telefon +46 (0)8-580 065 99
Hemsida: www.vatorsec.se
Epost: ca@vatorsec.se
Om S2Medical
S2Medical AB (publ) är ett medicintekniskt bolag som utvecklar och säljer innovativa sårläkningsprodukter för hela sårläkningsprocessen med fokus på brännskador och kroniska sår. Bolaget har utvecklat eiratex®, ett nytt cellulosabaserat material för läkning av svåra brännskador och kroniska sår. Materialet läker sår effektivt och därmed minskar både lidande för patienter samt kostnader för hälso- och sjukvården.
Aktiens kortnamn: S2M
Aktiens ISIN-kod: SE0011725084
Marknadsnyheter
Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund
Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar
CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
