Connect with us

Marknadsnyheter

Bokslutskommuniké 2023 News55 AB

Published

on

Oktober-december 2023 koncernen i sammandrag

  • Nettoomsättningen uppgick till 2 379 TSEK (2 998 TSEK)
  • Rörelseresultat före avskrivningar uppgick till -858 TSEK (724 TSEK)
  • Resultat efter finansnetto uppgick till -2 264 MSEK (509 TSEK)
  • Resultat per aktie uppgick till -0,10 SEK (0,05 SEK)

Januari-december 2023 koncernen i sammandrag

  • Nettoomsättningen uppgick till 7 515 TSEK (10 792 TSEK)
  • Rörelseresultat före avskrivningar uppgick till -1 990 MSEK (-370 TSEK)
  • Resultat efter finansnetto uppgick till -3 917 TSEK (-1 818 TSEK)
  • Resultat per aktie uppgick till -0,17 SEK (-0,17 SEK)
  • Styrelsen föreslår att ingen utdelning lämnas för räkenskapsåret 2023

Oktober-december 2023 moderbolaget (News55 AB) i sammandrag

  • Nettoomsättningen uppgick till 1 873 TSEK (2 998 TSEK)
  • Rörelseresultat före avskrivningar uppgick till -403 TSEK (724 TSEK)
  • Resultat efter finansnetto uppgick till -2 263 TSEK (509 TSEK)
  • Resultat per aktie uppgick till -0,10 SEK (0,05 SEK)
  • News55 har under kvartalet genomfört 0 event (0)

Januari-december 2023 moderbolaget (News55 AB) i sammandrag

  • Nettoomsättningen uppgick till 7 006 TSEK (10 792 TSEK)
  • Rörelseresultat före avskrivningar uppgick till -1 410 TSEK (-370 TSEK)
  • Resultat efter finansnetto uppgick till -3 791 TSEK (-1 818 TSEK)
  • Resultat per aktie uppgick till -0,17 SEK (-0,17 SEK)
  • News55 har under kvartalet genomfört 0 event (3)

Samtliga uppgifter inom parentes samt jämförande period föregående år i rapporten avser moderbolaget.

VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER PERIODEN

Under kvartalet har bolaget förvärvat Dagens PS Media AB. Det innebär att koncernen nu består av News55 AB, Jobb55 AB sedan 1 juli samt Dagens PS Media AB sedan 29 december.

Under kvartalet gjorde Jobb55 en befarad kundförlust vilket har påverkat koncernens siffror med en kostnad om 225 TSEK.

Förvärvet av Dagens PS Media innebär även att vissa immateriella tillgångar inte kommer att tas i bruk varför nedskrivning har gjorts av kvarstående bokförda värden vilket har påverkat resultatet med en kostnad om 1 200 TSEK.

VD:S KOMMENTAR: ”2024 kommer att bli ett väldigt spännande år”

Trots de utmaningar vi mött under det gångna året, har vi tagit två väsentliga steg framåt i vår strategiska utveckling. Vi har fokuserat på att stärka vår position på marknaden genom att ta fram nya initiativ. Under sommaren grundade vi Jobb55, ett bemanningsbolag som syftar till att diversifiera vår verksamhet och skapa nya intäktsströmmar. I december genomförde vi även en framgångsrik sammanslagning med det välrenommerade mediebolaget Dagens PS.

Dagens PS har en mycket hög räckvidd med ca 600 000 unika läsare i veckan och – precis som News55 – en köpstark och väldefinierad målgrupp. Dessa steg har inte bara breddat vår portfölj och ökat vår marknadsnärvaro, utan också stärkt vår förmåga att möta framtida utmaningar med tillförsikt.

Vad gäller våra finansiella resultat, har vi observerat en minskning i moderbolagets nettoomsättning både under det fjärde kvartalet och för hela året. Under det fjärde kvartalet uppgick koncernens nettoomsättning till 2 379 TSEK, vilket är en minskning från föregående period då vi omsatte 2 998 TSEK. Totalt för året uppgick koncernens nettoomsättning till 7 515 TSEK. Vår minskning ligger ungefär i linje med hur mycket annonsmarknaden i stort har backat. Resultatmässigt rapporterar vi ett rörelseresultat före avskrivningar på -858 TSEK under det fjärde kvartalet och för hela året uppgick koncernens rörelseresultat före avskrivningar till -1 990 TSEK, jämfört med -370 TSEK föregående år. Vi har även kontinuerligt arbetat med att effektivisera vår verksamhet och hantera våra kostnader på ett ansvarsfullt sätt. Jag vill särskilt betona att våra resultat för det fjärde kvartalet inkluderar enstaka kostnader relaterade till etableringen av Jobb55 och teknikskiftet i samband med förvärvet av Dagens PS. Dessa engångskostnader är en del av vår strategiska investering för att säkerställa långsiktig tillväxt och lönsamhet.

För Jobb55 har vi sett en gradvis ökning av omsättningen under året, trots en kortsiktig kundförlust vilket ger ett resultat på -630 TSEK. Det får ändå betraktas som en relativt låg kostnad för att ha etablerat ett varumärke som dessutom har knutit över 600 jobbonärer till sig. Även om det initialt har varit en utmaning, ser vi positivt på framtiden för detta bolag och dess potential att bli en betydande aktör på bemanningsmarknaden.

Vår sammanslagning med Dagens PS har också visat sig vara ett strategiskt viktigt steg. Även om vi har upplevt vissa initiala investeringskostnader och nedskrivningar, är jag övertygad om att detta partnerskap kommer att generera betydande synergier och möjligheter till tillväxt på lång sikt. Dagens PS i sig omsatte ca 17 700 TSEK med en förlust på ca 2 300 TSEK. Den förlusten härrörs till stor del av teknikinvesteringar om ca 1 500 TSEK samt engångskostnader på ytterligare ca 1 000 TSEK samt en nedskrivning på 400 TSEK.

Sammanfattningsvis har det varit ett händelserikt år för News55 AB. Vi fortsätter att vara dedikerade till att leverera värde till våra aktieägare och att driva vår verksamhet framåt med framgång. Jag ser med stor tillförsikt fram emot 2024, då vi kommer att fortsätta att utveckla vårt nya mediehus och förverkliga våra strategiska mål.

Tack för ert fortsatta stöd och förtroende.                          

Fredrik Lundberg, VD, News55 AB

För mer information, kontakta

Fredrik Lundberg
VD & medgrundare, News55
+46 (0)70-855 22 71
fredrik.lundberg@news55.se 

Om News55 AB

News55 AB är ett mediebolag med huvudsaklig inriktning på målgruppen 55+. Bolaget inledde sin verksamhet 2015 med att lansera nyhetssajten news55.se. Sedan 2016 är News55 en av Sveriges största mässarrangör för seniorer. I november 2017 lanserade News55 sajten E55.se som inriktar sig på nyheter och vägledning inom ekonomi, sparande och pension och 2022 lanserades hälsosajten Hälsa55. Sommaren 2023 lanserades bemanningsbolaget Jobb55. Bolagets aktie är föremål för handel på Nordic SME med Eminova Fondkommission AB som mentor. 

Detta pressmeddelande innehåller insiderinformation som News55 AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 28 februari 2024 kl. 15.15.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder

Published

on

By

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.

– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.

Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.  

De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.

Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.

Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se

Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”

Published

on

By

Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade. 

– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde. 

Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans. 

– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde. 

Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:  

– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.  

Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228

Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt

Published

on

By

Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.

Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.

Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.

”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.

Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.

”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.

Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.

”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.

Slow Forest Coffee – 5 fakta:

  1. Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
  2. Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
  3. Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
  4. Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
  5. Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.

Mera infomation om Slow Forest Coffee här

Tilläggsinformation:

Janne Lindholm, restaurangchef

janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806

Dani Lindberg, hållbarhetschef

dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000

Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör

johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00

Christa Grönlund, informationschef

christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.