Marknadsnyheter
Lantmännens hållbarhetschef Claes Johansson – talare på Sweden Innovation Days
Hållbarhetschef Claes Johansson deltog i en paneldiskussion om motståndskraft och hållbarhet i det svenska livsmedelssystemet med internationella utblickar, tillsammans med Line Gordon, professor på Stockholm Relicience Center vid Stockholms universitet och Jennie Barron, professor vid SLU. Övriga talare under dagen var bland annat energi- och näringsminister Ebba Busch, och försvarsminister Pål Jonson.
Under två dagar delade såväl privata som offentliga aktörer, startup-bolag jämte storbolag, akademi och myndigheter kunskap om hur vi ska möjliggöra innovation som gör skillnad. I år med fokus på att bygga robusta och motståndskraftiga system som ska klara allt fler kriser och störningar. Ett motståndskraftbegrepp som inkluderar en bredd som sträcker sig i från produktion och logistik till hållbarhetstänk och -lösningar för resursutnyttjande, inte minst av restströmmar.
– Nyckeln till en mer robust och hållbar primär produktion är en stärkt lönsamhet och riktade investeringar. För att skapa det krävs verkligt engagemang från både marknad och politik. Att stänga implementeringsgapet är minst lika viktigt som att stänga innovationsgapet, säger Claes Johansson, hållbarhetschef, Lantmännen.
Urval av årets talare: energi- och näringsminister Ebba Busch, försvarsminister Pål Jonson, Darja Isaksson, generaldirektör Vinnova, samt Johan Kuylenstierna, generaldirektör Formas.
Ta gärna del av mer information om Lantmännens hållbarhetsarbete här och Lantmännes program för öppen innovation här.
Fakta om Sweden Innovation Days
Sweden Innovation Days är ett årligt digitalt event med syfte att koppla samman innovationsaktörer från Sverige och andra länder runt om i världen. Uppdraget att skapa en mer hållbar värld kan genomföras genom internationella partnerskap och samarbeten.
Evenemanget arrangeras av Vinnova – Sveriges innovationsmyndighet, Energimyndigheten – som leder omställningen till ett hållbart energisystem och Formas – ett nationellt forskningsråd för hållbar utveckling i samarbete med SISP.
För mer information, kontakta gärna:
Lantmännens presstjänst
Tel: 010 556 88 00
E-post: press@lantmannen.com
Om Lantmännen
Lantmännen är ett lantbrukskooperativ och norra Europas ledande aktör inom lantbruk, maskin, bioenergi och livsmedel. Vi ägs av 18 000 svenska lantbrukare, har 10 000 anställda, har verksamheter i ett 20-tal länder och omsätter 65 miljarder SEK på årsbasis. Med basen i spannmål förädlar vi åkermarkens resurser för ett livskraftigt lantbruk. Några av våra mest kända varumärken inom livsmedel är AXA, Bonjour, Kungsörnen, GoGreen, FINN CRISP, Korvbrödsbagarn och Hatting. Vårt företag är grundat på kunskap och värderingar som har funnits i generationer hos våra ägare. Genom forskning, utveckling och verksamhet i hela värdekedjan tar vi tillsammans ansvar från jord till bord. Läs gärna mer på www.lantmannen.se
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
