Marknadsnyheter
Ellos Group AB (publ) delårsrapport januari – mars 2024
Pressmeddelande, Borås, 8 maj 2024
Delårsrapporten för Ellos Group AB (publ) publiceras idag.
FÖRSTA KVARTALET 2024
- Nettoomsättningen minskade med 5,7 procent till 770,0 (816,4) MSEK. Organiskt minskade nettoomsättningen med 5,3 procent.
- Bruttomarginalen ökade till 40,6 (39,5) procent.
- Justerad EBITA ökade till 20,2 (6,8) MSEK. Justerad EBITA-marginal ökade till 2,6 (0,8) procent.
- Rörelseresultatet ökade till -3,4 (-16,8) MSEK. Rörelsemarginalen ökade till -0,4 (-2,1) procent.
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -252,3 (-48,8) MSEK.
- Justerat kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till -108,0 (-48,8) MSEK.
- Varulager uppgick till 651,0 (676,8) MSEK.
Kommentar från VD i Ellos Group AB (publ)
ELLOS GROUP INLEDER 2024 MED KRAFTIG RESULTATFÖRBÄTTRING
Ellos Group levererar ännu ett kvartal med förbättrat resultat och fortsätter visa på en stabil finansiell utveckling. Justerad EBITA uppgick till 20,2 MSEK, vilket är en ökning med närmare 200% jämfört med motsvarande kvartal 2023, och motsvarar en marginal om 2,6%. Liksom under 2023 kommer fokus för 2024 vara att vässa kunderbjudandet samtidigt som vi arbetar med effektivitet och kostnader.
Kvartalet bjöd på ett utmanande marknadsläge med fortsatt dämpad köpkraft bland konsumenterna, framför allt inom heminredning, och den ovanligt kalla våren påverkade efterfrågan på mer säsongsspecifika kläder. En tidig påsk hade en viss dämpande effekt under första kvartalet och vi förväntar oss att detta får en mer positiv inverkan på andra kvartalet.
Vi kan konstatera att Ellos Groups heminrednings- och modeerbjudande står sig starkt mot bakgrund av denna utveckling och vår bedömning är att vi försvarar och fortsätter att ta marknadsandelar. Vår totala försäljning under första kvartalet minskade med 5%. Vi ser samtidigt positiva indikationer i april för vår- och sommarsäsongen. Preliminära siffror för april visar en försäljningstillväxt om cirka 3%.
Strategin med fokus på kärnkunden guidar oss i allt vi gör. I början av året flyttade vi fram positionerna inom flera områden för att förbättra vårt kunderbjudande ytterligare. Vi introducerade den nya satsningen Ellos Studio som består av sport- och fritidskläder inom segmentet ‘feminin sport’. Ellos lanserade även flera kampanjer i samarbete med Pernilla Wahlgren med fokus på mode- och heminredning som fallit väl ut. Därtill har vi intensifierat våra satsningar inom under- och badkläder samt skönhet.
Inom Heminredning har vi fokuserat på att utveckla attraktiva instegsprodukter. Både Ellos och Jotex har tagit fram erbjudanden med fokus på design och kvalitet som ger kunderna ett svårslaget värde för pengarna i de lägre prislägena. I början av året lanserades Jotex Tailormade och vi har successivt ökat exponeringen av detta erbjudande med skräddarsydda gardiner för våra kunder i både Norden och norra Europa. Vidare fortsätter satsningen på ’Kitchen & Coffee’, som är vårt erbjudande med fokus på köket, dukning, mat- och festupplevelser, inom såväl Ellos som Jotex och Homeroom.
Resultatförbättringen som vi åstadkommer för årets första kvartal kommer från en högre bruttomarginal, lägre marknadsföringskostnader och lägre operativa kostnader. Att öka effektiviteten och fokusera på kostnader är högt prioriterat på samtliga våra marknader och ett arbete som fortsätter med oförminskad styrka under 2024.
Vid utgången av kvartalet var varulagret 651 MSEK, vilket kan jämföras med 677 MSEK föregående år och 770 MSEK för två år sedan. Vi har därmed en välbalanserad lagerposition, vilket ger bra förutsättningar för vår- och sommarkollektionen när väderomslaget kommer.
För 2024 har vi lagt en stabil grund med ett uppskattat erbjudande och en bred affärsmodell som vilar på vår helintegrerade onlineplattform. Vi avser att följa inslagen väg med att kontinuerligt förbättra erbjudandet till vår kärnkund parallellt med vårt fokus på ökad effektivitet, minskade kostnader och förbättrat kassaflöde.
De positiva signaler om viss återhämtning i efterfrågan som vi såg i april och även möjliga kommande lättnader i form av räntesänkningar gör oss försiktigt optimistiska samtidigt som vi är ödmjuka inför marknadsutvecklingen, inte minst givet den geopolitiska oro som råder i vår omvärld.
Avslutningsvis vill jag tacka alla våra fantastiska kunder och kollegor i Ellos Group och inte minst våra obligationsinnehavare för deras fortsatta stöd. Vi har en fortlöpande dialog med olika intressenter för att säkerställa vår långsiktiga finansiering. En strategisk översyn pågår för att skapa bästa möjliga förutsättningar och kapitalstruktur för att kunna ta nästa steg i bolagets utveckling.
Som ledande nordisk shoppingdestination för heminredning och mode är vi på Ellos Group väl positionerade att fortsätta vår positiva och lönsamma resa.
Hans Ohlsson, VD
För ytterligare information:
Johan Stigson, CFO, Tel. +46 (0)33 16 08 05
__________________________________________________________
Denna information är sådan information som Ellos Group AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 8 maj 2024 08.30 CEST.
OM ELLOS GROUP
Ellos Group är en ledande nordisk shoppingdestination för heminredning och mode med onlinebutikerna Ellos, Jotex och Homeroom samt betalvarumärket Elpy. I nära relation med våra miljontals kunder utvecklar vi attraktiva och hållbara erbjudanden för kvinnan mitt i livet, hennes familj och hem. Med innovation, kreativitet och hållbarhet söker vi ständigt nya vägar i stort och smått, och alltid med kunden i fokus. Ellos Group, med huvudkontor i Borås, är verksamt i samtliga nordiska länder och på utvalda marknader i Europa. Ellos Group har ca 550 medarbetare och omsätter runt 3,4 miljarder SEK.
Marknadsnyheter
Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder
Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.
– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.
Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.
Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.
De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.
Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.
Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se
Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se
Marknadsnyheter
“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”


Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade.
– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde.
Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans.
– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde.
Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:
– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.
Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228
Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.
Marknadsnyheter
Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt


Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.
Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.
Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.
”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.
Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.
”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.
Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.
”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.
Slow Forest Coffee – 5 fakta:
- Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
- Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
- Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
- Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
- Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.
Mera infomation om Slow Forest Coffee här
Tilläggsinformation:
Janne Lindholm, restaurangchef
janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806
Dani Lindberg, hållbarhetschef
dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000
Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör
johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00
Christa Grönlund, informationschef
christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter2 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke