Connect with us

Marknadsnyheter

Kommuniké från årsstämma i EmbeddedArt Group AB

Published

on

Aktieägarna i EmbeddedArt Group AB (publ.), 556849-1368, har den 28 juni 2024 hållit årsstämma i EmbeddedArts lokaler på Kungsholmsgatan 8B, varvid följande huvudsakliga beslut fattades

§ 1. Stämmans öppnande och val av ordförande 

Mötet öppnades av Matti Kaikkonen som också valdes till ordförande för mötet. 

§ 2. Deltagarlista och röstlängd 

Deltagare och röstlängd föredrogs.  

§ 3. Dagordningens godkännande 

Stämman godkände den föreslagna utskickade dagordningen. 

§ 4. Val av Justeringsmän 

Lars Tegborg utsågs till justeringsmän. Robert Tejme till protokollförare. 

§ 5. Prövning av om stämman blivit behörigen sammankallad. 

Stämman godkände att stämman hade blivit behörigen sammankallad. 

§ 6 Framläggande av årsredovisning och revisionsberättelse. 

§ 7. Fastställelse av årsredovisning och beslut om ansvarsfrihet för styrelseledamöter och VD.

a) Stämman fastställde resultaträkningen och balansräkningen samt koncernresultaträkning och koncernbalansräkning, 

b) Stämman fastställde dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust enligt den fastställda balansräkningen, 

с) Stämman beslutade om ansvarsfrihet gentemot bolaget för styrelseledamöterna och den verkställande direktören. 

§ 8. Fastställande av styrelse- och revisionsarvoden 

Stämman beslutade att styrelsearvode för styrelsearbete fram till nästa årsmöte kvarstår på samma nivå som tidigare år varvid till styrelseledamöter skall utgå med SEK 45 000 till styrelsens ordförande och SEK 30 000 vardera till övriga styrelseledamöter 

§ 9. Val till styrelseledamöter samt revisorer, med eventuella suppleanter. 

Stämman beslutade att omvälja styrelseledamöter Lars Tegborg, Olof Nordlander, Jacob Lundberg, Matti Kaikkonen och Robert Tejme. Vidare föreslås omval av revisor Johan Engdal och revisorssuppleant Michael Christensson. Årsstämmoprotokoll 2024 

§ 10. Beslut om villkorsändring av konvertibler utgivna 1 september 2023 

Årsstämman beslutade att godkänna styrelsens förslag om följande ändring av villkor för konvertibler utgivna efter beslut av styrelsen den 1 september 2023. -Upplupen ränta ska kunna konverteras till aktier 

Konvertiblerna + ränta får lösas in till aktier förtid med ränta som om det löst in 15 augusti 2024. 

Efter villkorsändring kan aktiekapitalet komma att öka med högst 242 880 kronor. Den del av konverteringskursen som överstiger kvotvärdet ska föras till den fria överkursfonden. 

Företag Belopp Ränta Totalt Antal aktier 

Tejme Invest AB 100 000 10 000 110 000 18 333 

Gunther & Wikberg 740 000 74 000 814 000 135 667 

Kapitalförvaltning AB 

Nucleus Life AG 2 000 000 200 000 2 200 000 366 667 

FWU Life Insurance 1 000 000 100 000 1 100 000 183 333 Lux S.A. 

Optimized Transactions 300 000 30 000 330 000 55 000 

Luxembourg 

Totalt 4 140 000 414 000 4 554 000 759 000 

§ 11. Beslut om villkorsändring av konvertibler utgivna 7 november 2023 

Årsstämman beslutade att godkänna styrelsens förslag om följande ändring av villkor för konvertibler utgivna efter förslag av styrelsen som beslutades på bolagsstämman den 7 november 2023. 

Upplupen ränta ska kunna konverteras till aktier 

Konvertiblerna + ränta får lösas in till aktier förtid med ränta som om det löst in 15 augusti 2024. 

Efter villkorsändring kan aktiekapitalet komma att öka med högst 43 664,64 kronor. Den del av konverteringskursen som överstiger kvotvärdet ska föras till den fria överkursfonden. 

Företag Belopp Ränta Totalt Antal aktier 

EMPL Invest AB 400 000 30 904 430 904 71 817 

Forepart AB 190 000 14 679 204 679 34 113 

Onocon AB 170 000 13 134 183 134 30 522 

Totalt 760 000 58 717 818 717 136 452 

§ 12. Beslut om att bemyndiga styrelsen att fatta beslut om emissioner 

Årsstämman beslutade att bemyndiga styrelsen att med eller utan avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt fatta beslut om nyemission av aktier och/eller emission av konvertibla skuldebrev och/eller teckningsoptioner. Genom beslut med stöd av bemyndigandet skall aktiekapitalet samt antal aktier kunna ökas med högst vad som följer av nuvarande bolagsordning. 

Bemyndigandet skall innefatta rätt att besluta om nyemission av aktier och/eller teckningsoptioner med bestämmelse om apport eller kvittningsrätt eller eljest med villkor. Syftet med bemyndigandet Årsstämmoprotokoll 2024 

och möjligheten att avvika från aktieägarnas företrädesrätt är att möjliggöra för styrelsen att tillföra bolaget bland annat rörelsekapital, kapital för företagsförvärv och/eller förvärv av tekniklösningar. Bemyndigandet skall kunna utnyttjas vid ett eller flera tillfällen, dock längst till nästa årsstämma. För att inte bolagets nuvarande aktieägare skall missgynnas i förhållande till den eller de utomstående placerare som kan komma att teckna aktier och/eller teckningsoptioner i bolaget, finner styrelsen det lämpligt att emissionskursen bestäms vid emissioner med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt till nära den marknadsmässiga nivå som bolagets styrelse vid varje enskilt tillfälle bedömer råda. Styrelsen skall äga rätt att fatta beslut om de detaljerade emissionsvillkoren. 

§ 13. Årsstämman beslutade att styrelsen får göra smärre ändringar i på stämman tagna beslut för att kunna registrera ärendena hos Bolagsverket och Euroclear. 

§ 14. Stämman avslutades. 

Röstmajoritet 

För giltigt beslut av stämman enligt § 11 krävs att beslutet biträds av aktieägare med minst nio tiondelar av såväl de avgivna rösterna som de vid bolagsstämman företrädda aktierna. 

För giltigt beslut av stämman enligt § 10 och § 12 krävs att beslutet biträds av aktieägare med minst två tredjedelar av såväl de avgivna rösterna som de vid bolagsstämman företrädda aktierna. 

Det noterades att samtliga beslut godkändes enhälligt. 

Antalet aktier och röster 

Vid tidpunkten för denna årsstämma uppgår det totala antalet aktier och röster i Bolaget till 

18 385 680. Bolaget innehar via dotterbolag 213 468 egna aktier i Bolaget. 

Matti Kaikkonen, Styrelsens ordförande
Telefon:  +4676 019 71 11
E-post: matti.kaikkonen@embeddedart.se

EmbeddedArt är ett försvarsindustriföretag med verksamhet även inom Internet of Things (IoT) och elektroniksektorn. Kärnverksamheten omfattar utveckling och försäljning av avancerade produkter och system samt konsultverksamhet inom systemdesign, mekanik, elektronik och mjukvara. Bolaget engagerar sig i hela livscykeln för dessa system och produkter samt bedriver även konsultverksamhet inom systemdesign, mekanik, elektronik och mjukvara till tidsmässigt. Kunderna återfinns främst inom försvarsområdet men också inom elektronikindustrin i stort.

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys