Marknadsnyheter
Swedavias trafikstatistik för juni 2024: Trenden med ett starkt utrikesresande fortsätter – drivet av flygbolagens satsningar på ett bredare utrikesutbud via Sveriges största flygplatser
Under juni månad reste drygt 3,1 miljoner resenärer via Swedavias tio flygplatser. Flygresandet i juni ligger totalt sett på jämförbara nivåer med juni 2023. Utrikesresandet ökade sammantaget med 6 procent under månaden medan inrikesresandet minskade med 20 procent. Flygbolagens satsningar på ett starkt destinationsutbud för utrikesresor via Stockholm Arlanda Airport och Göteborg Landvetter Airport fortsätter att driva utvecklingen. På Landvetter ökade utrikesresandet med 11 procent under juni medan utrikestrafiken ökade med 7 procent på Arlanda.
-Flygbolagen fortsätter att lägga till mer trafik på våra flygplatser, framför allt till destinationer i andra länder i Europa. Marknaden svarar starkt på dessa satsningar trots en svag konjunktur och andra osäkerhetsfaktorer i vår omvärld. På Göteborg Landvetter ökade exempelvis utrikestrafiken i juni med 11 procent jämfört med föregående år, säger Jonas Abrahamsson, Swedavias vd och koncernchef.
Flygbolagen vid Swedavias tio flygplatser satsar på att stärka tillgängligheten till Sverige. I årets sommartrafikprogram lanseras 25 nya linjer, varav 17 är nya linjer via Stockholm Arlanda Airport och 8 är nya linjer via Göteborg Landvetter Airport. På Malmö Airport, Luleå Airport, Umeå Airport samt Åre Östersund Airport tillkommer chartersatsningar under sommaren.
Swedavia – Topp 10 största länder (reguljärt, exkl. Sverige):
- Tyskland
- Spanien
- Storbritannien
- Norge
- Finland
- Polen
- Danmark
- Frankrike
- Italien
- Turkiet
Nya flyglinjer – juni och juli:
Arlanda:
Toronto – Air Canada
Montreal – Air Canada
Billund – Norwegian
Marseille – Transavia FR
Naples – Eurowings
Pristina – SAS
Rhodes – SAS
Heraklion – SAS
Tirana – SAS
Landvetter:
Norwegian – Pristina
Under juni reste drygt 3,1 miljoner resenärer via Swedavias tio flygplatser. Resultatet i juni ligger på samma nivå som resandet under juni i fjol. Utrikesresandet ökade med 6 procent till drygt 2,5 miljoner resenärer medan inrikesresandet minskade med 20 procent till nära 618 000 resenärer. Resandet totalt sett vid Swedavias flygplatser under juni månad ligger på 82 procent av prepandeminivåerna, 2019.
Stockholm Arlanda Airport hade drygt 2,2 miljoner resenärer under juni, en ökning med 3 procent jämfört med juni förra året. Utrikesresandet ökade med 7 procent till nära 2 miljoner resenärer medan inrikesresandet minskade med 24 procent till drygt 250 000 resenärer. Resenärsnivåerna på Stockholm Arlanda i juni ligger totalt sett på 89 av prepandeminivåerna.
Göteborg Landvetter Airport hade sammanlagt nära 536 000 resenärer under juni vilket är 5 procent fler resenärer jämfört med i juni 2023. Utrikesresandet ökade med 11 procent till drygt 493 000 resenärer medan inrikesresandet minskade med 33 procent till drygt 42 000 resenärer. Resenärsnivåerna på Göteborg Landvetter ligger i juni på 82 procent av prepandeminivåerna.
Övriga Swedavia-flygplatser hade en varierande utveckling under juni månad. Kiruna Airport följt av Visby Airport, hade den bästa resenärsutvecklingen i juni jämfört med juni i fjol. Visby Airport och därefter Luleå Airport hade i juni den bästa utvecklingen jämfört med före pandemin, 2019. Malmö Airport, följt av Bromma Stockholm Airport, hade den svagaste utvecklingen i juni jämfört med juni förra året.
Juni månads trafikutveckling – antal resenärer:
Mer utförlig information om Swedavias trafiksiffror och statistik finns tillgänglig på Swedavias hemsida: Statistik | Om Swedavia
Tips till resenärer inför flygresan i sommar:
Vanliga frågor och svar | Stockholm Arlanda Airport (swedavia.se)
Flygplatschefen: Viktigt att veta inför din sommarresa – Swedavia AB (cision.com)
Flygplatschefen: Viktigt att veta inför din sommarresa – Swedavia AB (cision.com)
För mer information, kontakta Swedavias presstjänst på telefon 010-109 01 00 eller press@swedavia.se.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke