Connect with us

Marknadsnyheter

Här surfas och telefoneras det mest i Sverige

Published

on

Svenskarna är flitiga mobilanvändare för att kommunicera och surfa på internet. Tele2s kartläggning av trafikdata för mobil och mobilt bredband i det rikstäckande nätet visar att mobilvanorna varierar bland Sveriges 21 regioner.

Mobiltelefoner används till en mängd olika aktiviteter idag. Enligt Tele2s sammanställning pratar svenskarna i genomsnitt 576 minuter i telefon, vilket är minskning jämfört föregående år (732 minuter) och skickar 56 SMS per abonnemang varje månad, ned från 76 SMS jämfört med samma period föregående år. Den genomsnittliga dataanvändningen ligger på 18,6 GB per månad, vilket är ökning jämfört med föregående år (16 GB). På många platser i landet är användningen av samtal, SMS och data betydligt högre.

 

        Trenden visar en fortsatt och tydlig ökning av mobildata. Vi är uppkopplade större delen av vår vakna tid och för allt fler ändamål i takt med digitaliseringen av samhället. En del av detta handlar om kommunikation med nära och kära, men även nyttotjänster såsom e-handel, administration eller underhållning som strömmande musik- och videotjänster, säger Sofia Torstensson, Chef Strategi & Affärsplanering privatmarknaden, på Tele2.

 

När det gäller internetanvändning via mobil sticker tre regioner ut: Norrbottens, Dalarnas och Jämtlands län har högre genomsnittlig dataförbrukning än resten av Sverige. Jämtland toppar listan med 24 GB per månad, nästan dubbelt så mycket som Gotland, som har den lägsta förbrukningen på 14 GB.

 

Siffrorna visar även att samtalen varar längst i Gävleborgs län, där invånarna i genomsnitt pratar 629 minuter i telefon varje månad, ned från 784 minuter föregående år. När det gäller antalet samtal ligger Stockholm i topp med ett snitt på 147 samtal per person och månad, vilket dock är färre än föregående års 188 samtal.

 

        Svenskarnas mobilvanor förändras och tillgången till en uppkopplad enhet har blivit en självklar del av vardagen för de flesta. Användningen skiljer sig dock inte bara mellan generationer och åldersgrupper, utan även mellan regioner, som vår sammanställning visar, säger Sofia Torstensson.

 

Hastigheten påverkar också mobilanvändningen och dataförbrukningen. Ju mer nytta och nöje som erbjuds på mobiler, desto större blir behovet av bra täckning.

 

        Med utbyggnaden av 5G-nätet kan våra kunder använda tjänster som kräver högre hastigheter och bättre stabilitet. Vi fortsätter att expandera nätet och ligger nu i framkant när det gäller 5G-täckning. Vi jobbar hela tiden för att möta såväl kundernas som framtidens behov, säger Sofia Torstensson.

 

 

Siffrorna gäller för Tele2s abonnemang 2023.

 

 

 

Datakonsumtion

 

JÄMTLANDS LÄN

24

DALARNAS LÄN

23

NORRBOTTENS LÄN

21

VÄSTERBOTTENS LÄN

20

ÖREBRO LÄN

20

GÄVLEBORGS LÄN

20

VÄSTMANLANDS LÄN

20

STOCKHOLMS LÄN

19

UPPSALA LÄN

18

VÄSTERNORRLANDS LÄN

18

VÄSTRA GÖTALANDS LÄN

18

KALMAR LÄN

18

SÖDERMANLANDS LÄN

18

JÖNKÖPINGS LÄN

18

BLEKINGE LÄN

18

KRONOBERGS LÄN

17

ÖSTERGÖTLANDS LÄN

17

SKÅNE LÄN

17

HALLANDS LÄN

16

VÄRMLANDS LÄN

16

GOTLANDS LÄN

14

 

 

SMS
 

VÄSTERNORRLANDS LÄN

64

JÄMTLANDS LÄN

64

GÄVLEBORGS LÄN

62

BLEKINGE LÄN

62

ÖREBRO LÄN

58

ÖSTERGÖTLANDS LÄN

57

DALARNAS LÄN

57

JÖNKÖPINGS LÄN

56

SÖDERMANLANDS LÄN

56

VÄSTERBOTTENS LÄN

56

VÄSTMANLANDS LÄN

56

UPPSALA LÄN

55

KALMAR LÄN

55

VÄSTRA GÖTALANDS LÄN

54

SKÅNE LÄN

54

KRONOBERGS LÄN

54

NORRBOTTENS LÄN

54

GOTLANDS LÄN

54

VÄRMLANDS LÄN

54

STOCKHOLMS LÄN

52

HALLANDS LÄN

50

 

 

 

 För fler tabeller, se bifogad fil.

 

 

Jessica Hjälmered, Senior Communication Manager, Tele2, +46 (0)8 121 47 400 / jessica.hjalmered@tele2.com

Om Tele2
Tele2 är ett ledande telekombolag med syfte att möjliggöra ett samhälle med obegränsade möjligheter. Genom våra nätverk och tjänster — som sträcker sig från bredband, datanät, mobil- och fast telefoni till TV, streaming och globala IoT-tjänster — är vi djupt sammankopplade med alla delar av dagens digitala livsstil. Genom att göra vår infrastruktur mer kraftfull, säker och hållbar möjliggör vi samma slags utveckling av samhället. Tele2 grundades 1993 och är noterat på Nasdaq Stockholm. Under 2023 omsatte bolaget 29 miljarder kronor, med en underliggande EBITDAaL på 10 miljarder kronor. För de senaste nyheterna och finansiella definitioner, vänligen se vår hemsida www.tele2.com.

 

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder

Published

on

By

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.

– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.

Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.  

De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.

Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.

Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se

Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”

Published

on

By

Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade. 

– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde. 

Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans. 

– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde. 

Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:  

– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.  

Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228

Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt

Published

on

By

Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.

Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.

Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.

”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.

Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.

”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.

Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.

”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.

Slow Forest Coffee – 5 fakta:

  1. Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
  2. Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
  3. Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
  4. Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
  5. Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.

Mera infomation om Slow Forest Coffee här

Tilläggsinformation:

Janne Lindholm, restaurangchef

janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806

Dani Lindberg, hållbarhetschef

dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000

Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör

johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00

Christa Grönlund, informationschef

christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.