Connect with us

Marknadsnyheter

Moment Group AB – meddelande om utfall i skriftligt förfarande

Published

on

Moment Group AB (”Moment Group” eller ”Bolaget”) offentliggjorde den 15 juli 2024 att Bolaget inlett och kallat till ett skriftlig förfarande i förhållande till Bolagets utestående seniora säkerställda obligationslån om upp till 200 miljoner kronor med förfallodag den 28 september 2025 (ISIN SE0010985978) (”Obligationen”) samt avseende att Bolaget ska motta en ny lånefinansiering om upp till 17,5 miljoner kronor.

CSC Global har idag meddelat Moment Group AB att ett tillräckligt antal röster för Bolagets förslag enligt det skriftliga förfarandet inte erhållits för att uppnå kvorum. Det kan noteras att Bolaget haft ett röstningsåtagande om 81,9 % av de utgivna obligationerna till förmån för förslagen i det skriftliga förfarandet, men att dessa röster på grund av tekniska problem uteblev i det skriftliga förfarandet. Utfallet har således berott på att det inte inkommit röster från en tillräcklig majoritet av obligationsinnehavarna.

 

Bolaget avser därmed inleda ett nytt skriftligt förfarande för godkännande av vissa ändringar av obligationsvillkoren samt mottagandet av lånet om upp till 17,5 miljoner kronor.

 

 

För ytterligare information, vänligen kontakta:

Martin du Hane, Group CEO & Group CFO, Moment Group AB
martin.duhane@momentgroup.com, 0721-64 85 65

 

Ia Lindahl Idborg, Head of Communication & IR, Moment Group AB
ia.lindahl@momentgroup.com, 070-181 59 71

 

Läs mer om koncernen på www.momentgroup.com.

Denna information lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 12 augusti 2024 klockan 20:55 CEST.

 

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys