Connect with us

Marknadsnyheter

P3 presenterar världens 300 bästa låtar

Published

on

Följ med när P3 presenterar världens 300 bästa låtar! Totalt har 2600 låtar nominerats och kokats ner till 300 av en jury bestående av musikprofiler och experter. Resultatet är P300 – en topplista som sträcker sig brett över genrer och epoker. Listan presenteras i kanalen successivt under tre veckors tid med start onsdag 4 september.

P3 presenterar vrldens 300 bsta ltar

Musikproducenter, konsertbokare, musikjournalister, P3:s profiler och musikexperter har tillsammans med några särskilt musikkunniga P3-lyssnare krokat arm och tagit sig an den stora och svåra uppgiften att lista och rangordna de bästa låtarna från de senaste 60 åren, sedan P3:s start 1964 fram till idag.

Bland de totalt över 150 jurymedlemmarna återfinns namn som Johan ”Shellback” Schuster, Molly Hammar, Salem Al Fakir, Alba August och många fler.

– Det fina med att göra sådana här historiskt sammanfattande listor är hur vi hela tiden kan gå tillbaka och se vad som återkommer, återupptäcka något som vi kanske inte kände, hörde eller tänkte. Musik har en dualitet på det viset, att den både är ett tidsdokument och att den kan spegla nåt nytt i en förändrad kontext, säger Tina Mehrafzoon, programledare på P3 som varit med och röstat.

P300 är en naturlig fördjupning av P3:s musikaliska kärna – en kanal som ständigt utgår från kärleken till musiken.

– P300 blir en hyllning till populärmusikens dåtid, nutid och framtid helt enkelt. För oss är det också ett nytt grepp att göra musikjournalistik på. Det ska bli superkul att se reaktionerna, medhållen, kritiken, åsikterna och debatterna, säger Assaad Daoudi, projektledare för P300 och programledare på P3.

P300 presenteras i P3 under tre veckor
Listan präglar P3:s olika program som Morgonpasset och Eftermiddag i P3, med start 4 september. Listplaceringarna släpps successivt under tre veckors tid och man kommer att djupdyka i utvalda placeringar ända fram tills att listettan presenteras 18/9.

I samband med att listan presenteras kommer lyssnarna få ta del av de mest spännande, oväntade och roliga historierna bakom låtarna på P300-listan i P3:s olika program, P3:s sociala medier och i Sveriges Radio Play. 

Läs mer om P300 här: https://sverigesradio.se/p300

Presskontakt:
Aida Amoli, pressansvarig
aida.amoli@sverigesradio.se
070 738 23 48

Maria Lekteus, kommunikationsansvarig
maria.lekteus@sverigesradio.se
073 712 32 21

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys