Marknadsnyheter
”Även de strängaste koldioxidmålen kan uppnås”- Ruukki gör det möjligt för byggbranschen att välja grönare alternativ

Ruukki Construction
Övriga nyheter
9.9.2024 kl. 8
Klimatförändring och strängare direktiv driver byggbranschen att utveckla lösningar för att minska koldioxidutsläppen. Att minska byggnaders livscykelpåverkan kräver aktiva parter och möjliggörare av omställningen i hela branschen. Ruukki Construction, en del av SSAB, förändrar branschen med innovativa byggprodukter tillverkade av mer hållbara nästa generations stål. Nya produkter och en helhetssyn på livscykelpåverkan gör det möjligt för kunderna att bygga mer hållbart.
Materialval är en av de viktigaste faktorerna i hållbart byggande. Ruukki strävar efter att avsevärt öka användningen av koldioxidsnåla alternativ som råvara för sina produkter, till exempel återvunnet SSAB Zero™-stål och SSAB Fossil-free™ steel. Genom att välja koldioxidsnåla alternativ kan vi göra en betydande inverkan på livscykelutsläppen redan från början.
I år lanserade Ruukki produktsortimentet Ruukki® LowCarbon – ett exempel på en verklig produktlinje som garanterar ett lägre koldioxidavtryck och tar hänsyn till livscykelpåverkan även i tillverknings- och transportskedet. Ruukki® Classic LowCarbon takprofil beräknas minska utsläppen med upp till 70 % och sandwichpaneler med upp till 50 %, jämfört med produkter tillverkade av traditionellt stål.
Utsläppen från tillverkningsfasen minimeras genom användning av fossilfri el och logistikalternativ med minimal miljöpåverkan. Ruukkis produktionsanläggningar är strategiskt placerade över Europa, vilket minskar transportsträckorna, minskar utsläppen och stödjer den lokala arbetsmarknaden samtidigt som snabbare och effektivare leveranser till kunderna säkerställs.
Världens första SSAB Fossil-free™ stålbyggnadsprodukter används redan
Ruukki har levererat de första sandwichpanelerna och takprodukterna någonsin tillverkade av SSAB Fossil-free™-stål till noggrant utvalda kunder med en stark hållbarhetsagenda. 2023 genomförde vi tillsammans med Peab, Wihlborgs och SSAB i Sverige och Honkarakenne i Finland världens första pilotprojekt med byggprodukter tillverkade av SSAB Fossil-free™-stål. I år kommer Ruukki att leverera sandwichpaneler och designprofiler i Ruukki® LowCarbon-produktfamiljen till ett logistikcenter som byggs av Nrep Logicenters i Finland.
”Vi är stolta över att kunna föra byggindustrin mot koldioxidneutralitet med våra produkter. Våra LowCarbon-produkter hjälper kunderna att uppfylla mycket snäva begränsningar för koldioxidavtryck från sina byggnader,” säger Sami Eronen, VD, Ruukki Construction.
Hållbart byggande är dock inte ett företags jobb, och partnerskap med likasinnade allierade är lika viktigt i kampen mot klimatförändringarna. Ruukki samarbetar till exempel med isoleringsleverantörer för att utveckla mer hållbara erbjudanden som bidrar till att minska utsläppen under byggnadens livslängd genom byggnadsintegrerade solenergilösningar och lufttäta skallösningar.
Ruukki sätter upp ett ambitiöst mål: 70 % minskning av CO2-utsläppen till 2030
Ruukki har också egna ambitiösa hållbarhetsmål. Under 2023 tillkännagav företaget ett nytt mål för sin verksamhet: att minska sina CO2-utsläpp och andra växthusgaser med 70 % till 2030 jämfört med 2019.
Det tidigare målet uppnåddes före tidplanen. Centralt för att överträffa detta mål har varit att omvandla fossila energikällor till koldioxidsnåla eller fossilfria. I framtiden kommer Ruukki att utöka koldioxidavtrycksberäkningarna till att omfatta hela värdekedjan och försöka minska kedjans klimatpåverkan genom sina åtgärder.
Byggbranschen genomgår en historisk omvandling mot en mer hållbar och koldioxidsnål framtid. Ruukki deltar återigen i år i World Green Building Week 9-13.9.2024 för att öka medvetenheten och delta i samarbeten för en grönare byggindustri. Följ med oss på Building tomorrow’s legacy. Today.
Mer information (på engelska): https://www.ruukki.com/about-ruukki/sustainability/green-building-week-2024
För mer information:
Kristiina Sikiö, Head of Communications, kristiina.sikio@ruukki.com
Ruukki Construction levererar stålbaserade byggprodukter och tjänster för tak och väggar till hållbara byggnader. Vi har cirka 1 350 medarbetare i 13 specialiserade tillverkningsanläggningar. Vår starka närvaro i 10 europeiska länder gör det möjligt för oss att betjäna kunder lokalt med våra primära varumärken, Ruukki och Plannja. Vår jämförbara nettoomsättning 2023 var cirka 505 miljoner euro. Vårt företag har nordiskt ursprung. Vi ingår i SSAB, vi delar den koncernens värderingar och vi har stor erfarenhet från stål- och byggbranschen. www.ruukki.com
SSAB är ett stålföretag med bas i Norden och USA, med anställda i fler än 50 länder. SSAB är noterat på Nasdaq Stockholm och har en sekundär notering på Nasdaq Helsingfors. www.ssab.com
Marknadsnyheter
Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke