Connect with us

Marknadsnyheter

Realfiction Holding AB utser ny Chief Financial Officer

Published

on

ti, okt 03, 2017 17:00 CET

Realfiction Holding AB (“Realfiction”) meddelar idag, den 3 oktober 2017, att bolaget har utsett 36-årige Thomas Jæger som ny Chief Financial Officer (”CFO”). Thomas inleder sitt uppdrag på Realfiction den 23 oktober där han kommer att överta uppdraget från bolagets nuvarande CFO på deltid, Anya Mantzius. 

Thomas har en stark bakgrund inom redovisning. Han har tidigare arbetat på Ernst Young och PwC. Därefter flyttade han till Royal Unibrew A/S, noterat på börsen i Köpenhamn, där han under sin anställning haft flera olika positioner. Närmast kommer Thomas Jæger från en roll som CFO för det danska bolaget Scanseason A/S.

“Vi är mycket glada att kunna välkomna Thomas till Realfiction-teamet där han kommer inneha en avgörande position. Med hans bakgrund och profil kommer han ha en viktig roll i den strategiska resa som Realfiction befinner sig på”, säger Realfictions VD Clas Dyrholm.

Certified Adviser

Sedermera Fondkommission är bolagets Certified Adviser.

För mer information om Realfiction Holding AB, vänligen kontakta:

Clas Dyrholm, grundare och VD

Telefon: +45 25 22 32 81

E-mail:
clas@realfiction.com

www.realfiction.com
 

Om Realfiction Holding AB

Realfiction Holding AB:s rörelsedrivande dotterbolag grundades 2008 och är en marknadsinnovatör inom mixed reality, en marknad som beräknas att uppgå till 80 miljarder dollar under 2025. Realfictions första produktfamilj, Dreamoc, har sedan starten sålts i över 10 000 enheter och bolaget har nu lanserat sin nya patentansökta teknologi DeepFrame, en serie stora mixed reality-skärmar. DeepFrame erbjuder en mängd nya applikationer för företag inom branscher som underhållning, tillverkning och detaljhandel samt ett brett utbud av framtida konsumentprodukter. Realfictions målsättning för de kommande verksamhetsåren är att expandera bolagets närvaro på den globala mixed reality-marknaden. Realfiction Holding AB:s aktie handlas på Nasdaq Stockholm First North under symbolen ”REALFI”. Aktiens ISIN-kod är SE0009920994.

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys