Connect with us

Marknadsnyheter

Ny rapport – Sveriges integrationskris kraftigt överdriven

Published

on

sö, okt 08, 2017 11:53 CET

I en ny rapport från fackliga idéinstitutet Katalys granskas de senaste årens debatt om svensk integrationspolitik. Debatten har präglats av flera överdrifter och missvisande fakta. Lösningen är att bygga vidare på den svenska modellen, visar utredare.

 – De senaste åren har högern riktat en onyanserad kritik mot den svenska integrationspolitiken, säger Enna Gerin, utredare och rapportförfattare. Svensk arbetsmarknadsintegration pekas ut som extremt misslyckad vilket den inte är. I själva verket är Sverige ett genomsnittligt land trots våra stora utmaningar och mycket pekar på att tanken att integrera människor in i gemensamma system är lyckosam, men behöver utvecklas, säger Enna Gerin.

I rapporten
”Med integrationen som murbräcka”
som presenteras på DN debatt på söndagen och
ett seminarium fredag 13/10
visas hur debatten präglats av en falsk motsättning kring idén om ett progressivt dilemma. Det påstås både från nyliberala mångkulturalister och reaktionära välfärdschauvinister att vi måste välja mellan mångfald och välfärd.

– Både Centerpartiet och Sd exploaterar föreställningen om detta dilemma att vi måste välja, säger Enna Gerin. Det socialdemokraterna och de progressiva måste göra är att staka ut en tredje väg och visa att det bara är genom en generell välfärdsstat som inkluderar och ger alla samma rättigheter som vi kan skapa integration och social sammanhållning i Sverige.

Rapporten kritiserar hur de borgerliga partierna nu lanserar radikala förslag om olika typer av låglönejobb och lönesänkningar som både riskerar att skapa motsättningar på arbetsmarknaden och dessutom motverka integrationen genom att öka ojämlikheten och aktivt skapa olika villkor för olika grupper i samhället.


     
Borgarna riskerar nu den svenska modellen med en ordnad partsdriven lönebildning, säger Daniel Suhonen, chef på Katalys. Vi menar att detta bara handlar om högerns närmast eviga kamp för sänkta löner och urholkad välfärd. Nytt är att man nu använder integrationen av nyanlända som murbräcka för detta.

Rapporten ”Med integrationen som murbräcka” finns på
www.katalys.org

Släppseminarium hålls
fredag 13/10 kl 12.00-13.15 på ABF-huset i Stockholm.
Medverkande är rapportförfattaren Enna Gerin, Karin Pettersson, politisk chefredaktör Aftonbladet, Boel Godner, kommunstyrelsens ordförande i Södertälje (S) och Mattias Svensson, liberal kulturjournalist och författare, samt Daniel Suhonen, chef Katalys.

Frågor och intervjuer bokas med Enna Gerin
enna.gerin@katalys.org
eller Daniel Suhonen
daniel.suhonen@katalys.org

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys