Marknadsnyheter
CLS publicerar delårsrapport januari – september 2024
Sammanfattning av delårsrapporten (avser koncernen)
Nio månader (2024-01-01–2024-09-30)
- Nettoomsättning uppgick till 14 171 KSEK (3 817 KSEK).
- Resultatet efter finansiella poster uppgick till -39 130 KSEK (-55 227 KSEK).
- Resultatet per aktie före och efter utspädning uppgick till -4,1 SEK (-24,7 SEK).
- Soliditeten uppgick per den 30 september 2024 till 85 % (86 %).
Tredje kvartalet (2024-07-01–2024-09-30)
- Nettoomsättning uppgick till 5 409 KSEK (1 978 KSEK).
- Resultatet efter finansiella poster uppgick till -12 967 KSEK (-17 247 KSEK).
- Resultatet per aktie före och efter utspädning uppgick till -0,98 SEK (-3,3 SEK).
- Soliditeten uppgick per den 30 september 2024 till 85 % (86 %).
Väsentliga händelser under tredje kvartalet 2024
- Styrelseordförande Hans von Celsing och styrelseledamot Paolo Raffaelli meddelade att de avser att lämna styrelsen.
Väsentliga händelser efter periodens utgång
- En extra bolagsstämma valde Peter Max och Peter Mantas till nya styrelseledamöter samt omvalde Lars-Erik Eriksson, Marika Crohns och Sandra Brandmeier. Vid ett efterföljande styrelsemöte valdes Peter Max till ny ordförande.
- CLS meddelade att bolaget beslutat att fokusera helt på sin framgångsrika affär inom neurokirurgi, vilket positionerar bolaget för hållbar tillväxt med höga marginaler och en mer effektiv verksamhet.
VD Dan J. Mogren kommenterar
Andra kvartalet fick vi bevis på vår styrka och våra framgångar inom neurokirurgi. Vi fortsatte att öka intäkterna tack vare ett ökande antal installationer av ClearPoint Prism i USA sedan vår amerikanska partner, ClearPoint Neuro Inc, i juni beslutat att övergå till en fullskalig marknadsintroduktion. Vi ser nu också effekterna av vårt kostnadsbesparingsprogram, vilket minskat vår kostnadsbas och gjort att vi kunnat frigöra kapital för att genomföra planerade investeringar i vår produktionskapacitet och fortsatt kommersialisering av Prism. Efter kvartalets slut gjorde vi ett viktigt tillkännagivande som framåt positionerar CLS för hållbar tillväxt med höga marginaler.
Intäktsökning och förbättrade rörelsemarginaler
Intäkterna uppgick under tredje kvartalet till 5,4 MSEK, vilket motsvarar en ökning med över 170 % jämfört med samma period föregående år. Sett till de första nio månaderna 2024 ökade intäkterna med över 270 % till 14,2 MSEK jämfört med de första nio månaderna 2023. De ökade intäkterna är ett resultat av den fullskaliga marknadsintroduktionen av ClearPoint Prism, samt intäkter från försäljning av engångsartiklar när fler patienter behandlas.
De delar av kostnadsbesparingsprogrammet som vi tillkännagav tidigare under 2024 är nu på plats och vi ser redan effekterna i form av förbättring av rörelsemarginalen jämfört med samma kvartal 2023. En stor del av denna förbättring beror på beslutet att fokusera på neurokirurgi, vilket ledde till att antalet anställda i USA minskade från tre personer till en person samt att de externa kostnaderna, primärt inom den amerikanska urologiverksamheten, minskade.
ClearPoint Prism lanseras enligt plan och fler patienter behandlas
Antalet anläggningar i USA med ClearPoint Prism-system installerade nästan fördubblades efter det att ClearPoint Neuro Inc beslutade att inleda en fullskalig marknadsintroduktion. Fler patienter kan nu få tillgång till mindre invasiv och potentiellt mer effektiv behandling för livshotande hjärnåkommor. Den ökade efterfrågan på engångsartiklar och tjänster under kvartalet har visat att CLS har kapacitet att möta kraven från en växande marknad.
Vi använder oss av rakbladsmodellen i vår verksamhet. Det innebär att CLS får intäkter från varje ny kund som börjar använda ClearPoint Prism genom återkommande försäljning av sterila engångsartiklar till vår partner ClearPoint Neuro Inc. Styrkan i CLS affär ligger inte bara i den unika behandling som erbjuds inom neurokirurgi utan också i de höga marginaler från försäljningen av de engångsartiklar som krävs för att behandla varje ny patient.
Förändringar i styrelsen
Efter kvartalets utgång gjordes ett antal viktiga tillkännagivanden som har haft stor inverkan på CLS. I september meddelade Hans von Celsing och Paolo Raffaelli att de avsåg att lämna sina uppdrag som styrelseledamöter. Hans har varit styrelseordförande i mer än tio år och har bidragit stort till CLS nuvarande framgångar. Jag skulle personligen vilja tacka både Hans och Paulo för deras bidrag till CLS och för deras stöd och mentorskap. Den 21 oktober valde en extra bolagsstämma Peter Mantas och Peter Max till styrelseledamöter. Den extra bolagsstämman beslutade också att omvälja Lars-Erik Eriksson, Marika Crohns och Sandra Brandmeier som styrelseledamöter. Efter den extra bolagsstämman valde styrelsen Peter Max till ordförande. Peter Max och Peter Mantas har omfattande internationell kommersiell och finansiell erfarenhet, bland annat av att utveckla små och medelstora företag inom life science och av neurokirurgisektorn.
Fokus på att bygga upp en hållbar verksamhet med tillväxt och höga marginaler
Efter valet av ny styrelse och ordförande meddelade vi ett viktigt nästa steg i CLS utveckling. För att bygga en hållbar växtverksamhet med tillväxt och höga marginaler kommer vi nu att fokusera helt på vårt framgångsrika neurokirurgisegment. Det innebär att vi kommer att avveckla den olönsamma delen av vår prostata- och urologiverksamhet där vi riktar oss direkt till kliniker, och i stället lägga resurserna på att påskynda kommersialiseringen inom neurokirurgi genom vår strategiska partner ClearPoint Neuro Inc. Vi har fortsatt fullt förtroende för teknikplattformen och våra erbjudanden, och framtida tillväxt inom segment utanför neurokirurgi kommer att bygga på en tillämpning av den kapitallätta affärsmodell som vi har med ClearPoint Neuro Inc.
Tack vare dessa förändringar kommer vi att kunna effektivisera verksamheten ytterligare och tillvarata den starka efterfrågan som finns på våra engångsartiklar för neurokirurgi med hög lönsamhet. Vi förväntar oss att kunna minska våra rörelsekostnader med minst 30 % under 2025 jämfört med 2024 och att ha bruttomarginaler på 60 % vid utgången av 2026. Detta ska möjliggöras av marginaler på 80 % eller mer på återkommande försäljning av engångsartiklar till ClearPoint Prism-systemet.
Dessa förändringar innebär att vi har en mycket spännande period framför oss. Som en smalare och mer fokuserad organisation, som prioriterar höga marginaler på våra produkter och hög avkastning på investerat kapital, är vi väl positionerade för långvarig framgång. Jag ser fram emot att ni blir en del av denna framtid.
Dan J. Mogren
VD, Clinical Laserthermia Systems
För mer information, vänligen kontakta:
Dan J. Mogren, VD, Clinical Laserthermia Systems AB (publ)
Telefon: +46 (0) 70-590 11 40
E-post: dan.mogren@clinicallaser.com
Om CLS
Clinical Laserthermia Systems AB (publ), utvecklar och säljer TRANBERG®|Thermal Therapy System och ClearPoint Prism Neuro Laser Therapy Systems med sterilt engångsmaterial, för minimalinvasiv behandling av cancertumörer och läkemedelsresistent epilepsi. Produkterna marknadsförs och säljs via partners för bildstyrd laserablation samt används i studier för behandling med imILT®, bolagets interstitiella lasertermoterapi för immunstimulerande ablation med potentiell abskopal behandlingseffekt. CLS har sitt huvudkontor i Lund samt dotterbolag i Tyskland, USA och marknadsbolag i Singapore. CLS är noterat på Nasdaq First North Growth Market under symbolen CLS B. Certified adviser (CA) är FNCA Sweden AB.
Mer information om CLS finns på företagets webbplats: www.clinicallaser.se
Denna information är sådan som CLS är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (EU nr 596/2014). Informationen lämnades, genom angiven kontaktpersons försorg, för offentliggörande 2024-10-31 08:30 CET.
Marknadsnyheter
Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder
Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.
– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.
Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.
Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.
De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.
Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.
Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se
Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se
Marknadsnyheter
Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt


Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.
Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.
Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.
”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.
Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.
”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.
Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.
”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.
Slow Forest Coffee – 5 fakta:
- Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
- Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
- Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
- Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
- Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.
Mera infomation om Slow Forest Coffee här
Tilläggsinformation:
Janne Lindholm, restaurangchef
janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806
Dani Lindberg, hållbarhetschef
dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000
Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör
johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00
Christa Grönlund, informationschef
christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51
Marknadsnyheter
“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”


Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade.
– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde.
Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans.
– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde.
Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:
– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.
Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228
Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter2 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke