Connect with us

Marknadsnyheter

Farah Abadi leder uttagningsprogrammet till Vi i Femman 2025

Published

on

I veckan öppnade anmälan för alla femteklassare till den klassiska frågesporten Vi i femman i P4. Den 14 januari sänds uttagningsprogrammet till Vi i femman på Sveriges Radios sajt, med programledaren Farah Abadi bakom mikrofonen. Alla femteklasser i landet har möjlighet att tävla om att komma med i programmet.

Farah Abadi programledare
Farah Abadi leder uttagningsprogrammet till Vi i femman, som sänds på Sveriges Radios sajt 14 januari.

Från och med denna vecka kan lärare i årskurs 5 anmäla sin klass till tävlingen. Uttagningsprogrammet sänds den 14 januari 2025 på sajten sverigesradio.se/viifemman och de åtta klasser med högst poäng går vidare till tävlingarna i P4 Sveriges Radio.

Tidsplan för Vi i femman
9 dec: Anmälan till Vi i femman öppnar för lärare i årskurs 5. Anmälan görs på sverigesradio.se/viifemman
14 jan: Uttagningsprogrammet sänds på ​​​​​​sajten.
4 feb: De 8 klasser som gått vidare på varje lokal kanal avslöjas i P4 och på sajten.

Vi i femman sänds i P4:s 25 lokala kanaler följande datum kl. 10.03-11.00:
Måndag 10 mars: Kvartsfinal 1 
Tisdag 11 mars: Kvartsfinal 2 
Onsdag: 12 mars: Kvartsfinal 3
Torsdag 12 mars: Kvartsfinal 4
Måndag 17 mars: Semifinal 1 
Tisdag 18 mars: Semifinal 2
Torsdag 20 mars: Lokal final

Om Vi i femman
Vi i femman är Sveriges Radios roliga och spännande frågetävling för femteklassare i hela landet. Man tävlar för sin klass och tävlingen går i radio och på webben. Tävlingen startade i Sveriges Radio redan 1963. Varje år deltar tusentals klasser från hela landet i uttagningstävlingen där 200 klasser sedan tar sig vidare till slutspelet i P4 Sveriges Radio. Alla elever i årskurs 5 i Sverige har möjlighet att vara med i Sveriges största kunskapstävling. Läs mer om Vi i femman på sverigesradio.se/viifemman

För mer information, vänligen kontakta: 
Fredrik B Ekdahl, projektledare
fredrik.b.ekdahl@sverigesradio.se
070-862 78 35

Maria Lekteus, pressansvarig
maria.lekteus@sverigesradio.se
073-712 32 21

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Rekordhög belåning bland investerare – påminner om tidigare bubblor

Published

on

By

Investerares belåning har nått nya höjder i USA. Enligt färska siffror från Finra steg belåningen på amerikanska investerares depåer till över 1 biljon dollar i juni – en ny rekordnivå.

Den snabba ökningen av belåningen, det som på engelska kallas ”margin debt”, där investerare lånar pengar för att köpa värdepapper, väcker oro bland analytiker. Fenomenet jämförs med tidigare perioder av spekulativt överdrivet risktagande, såsom dotcom-bubblan i slutet av 1990-talet och meme-aktiefebern under pandemin.

Enligt analytiker är investerarsentimentet nu nära glödheta-nivåer, vilket tyder på ett marknadsklimat präglat av eufori snarare än försiktighet. Historiskt sett har liknande situationer ofta föregått kraftiga börsnedgångar.

Om utvecklingen fortsätter i samma takt kan det bli allt viktigare för investerare att väga riskerna noggrant innan de ökar sin exponering med lånade pengar.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder

Published

on

By

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.

– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.

Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.  

De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.

Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.

Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se

Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys