Connect with us

Marknadsnyheter

Institutionella investerare rankar Carnegie högst inom svensk aktieanalys och mäkleri enligt Prospera

Published

on

Stockholm, 16 december 2024 – Carnegie toppar rankingen, för nionde året i rad, inom svensk aktieanalys, exekvering och corporate access (investerarmöten). Det framgår av Kantar Sifo Prosperas årliga marknadsundersökning, där institutionella investerare utvärderat svenska analys- och mäklarhus.

”I årets undersökning förbättrade Carnegie sina betyg i alla kategorier och stärkte sin position inom samtliga områden. Carnegie toppar både den totala rankingen och alla utvärderade kategorier: analys och rådgivning, corporate access samt exekvering.

”Vi är tacksamma för det förtroende våra kunder visar oss år efter år. För oss står kunden alltid i centrum och därför är kundundersökningar likt den här mycket viktiga för oss”, säger Carl-Johan Frisell, Head of Securities på Carnegie i Sverige. ”Att vi förbättrar våra betyg i alla kategorier visar att vårt fokus på kvalitet och kundnöjdhet ger resultat.”

Kristofer Liljeberg, Head of Research i Sverige, tillägger: ”Det är glädjande att kunderna uppskattar våra analyser, det är ett sant teamwork av extremt duktiga personer som ligger bakom den här framgången. Vi är stolta över att se våra betyg förbättras, vilket är ett resultat av våra medarbetares hårda arbete.”

”Vi är mycket tacksamma att våra kunder uppskattar våra investerarmöten. Det är en viktig del i vårt erbjudande och vi försöker ständigt vara lyhörda inför våra kunders önskemål. Därför är det extra kul när vi får höga betyg från våra kunder”, säger Katarina Langland, Head of Corporate Access i Sverige.

”Att vi återigen vinner inom kategorin exekvering är ett direkt resultat av att vi har ett erfaret team och en väldigt hög lägsta nivå. Det gör att våra kunder uppskattar det vi gör vilket visar sig i Prosperas kundundersökning”, säger Fredrik Arfelt, Head of Sales Trading.

För mer information, vänligen kontakta: Emelie Friberg, Kommunikationschef, Tfn 0734 17 92 29

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys