Connect with us

Marknadsnyheter

SLP tillträder två logistikfastigheter med uthyrningsbar yta om 35 500 kvm

Published

on

SLP offentliggjorde tidigare i december att man tecknat ett avtal om att förvärva två logistikfastigheter belägna i Hallsberg och Nässjö. Transaktionen var villkorad av att Inspektionen för strategiska produkter i Sverige fattade beslut om att godkänna eller lämna investeringen som görs genom förvärvet utan åtgärd, vilket nu är klart. Fastigheterna har idag tillträtts.

Affären har skett genom en så kallad ”sale and leaseback-transaktion” med PostNord AB. Hyresavtalen, som är fullt indexerade löper på 7 år med ett årligt hyresvärde om drygt 33 miljoner kronor. Båda fastigheterna har byggrätter för framtida expansion.

”Vi är väldigt nöjda med förvärvet av två strategiskt belägna och fullt uthyrda fastigheter från PostNord. Fastigheterna, som båda ligger placerade längst viktiga järnvägsleder, är positionerade för att spela en viktig roll i framtiden för hållbara godstransporter”, säger Tommy Åstrand, vd för SLP.

Det överenskomna fastighetsvärdet uppgår till cirka 470 miljoner kronor. Fastigheterna förvärvas via bolagsaffärer och finansieras med egna medel.

För ytterligare information:
Tommy Åstrand, vd på SLP, telefon: 0705-455 997

Om SLP – Swedish Logistic Property
Swedish Logistic Property – SLP – är ett svenskt fastighetsbolag som förvärvar, förädlar och förvaltar logistikfastigheter med hållbarhet i fokus. Värdetillväxt skapas genom löpande utveckling och förädling av fastigheterna, som är belägna i Sveriges viktigaste logistikpunkter. Fastighetsbeståndet omfattar en uthyrningsbar yta om cirka 1 150 000 kvm. SLP är en partner som tar ansvar och därmed skapar värden för såväl hyresgäster som för bolaget och dess aktieägare. SLP:s B-aktie är noterad på Nasdaq Stockholm Mid Cap. För mer information om SLP: slproperty.se

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

Digitalisering revolutionerar Gripen E – utklassar konkurrenterna i snabbhet

Published

on

By

Med avancerad simulering och enorma datamängder kan Saab uppdatera Gripen E i rekordfart – medan konkurrenterna halkar efter.

I oktober 2023 levererades den första serietillverkade JAS 39 Gripen E till Försvarets materielverk (FMV). Senare i år ska modellen vara fullt operativ inom Flygvapnet. Bakom framgången ligger en digital revolution som förändrar spelplanen för stridsflyg.

– Inom flygdomänen pratar man om produktcykler på 15 till 20 år. Är du snabb, kanske du når tre år. Vi på Gripen E och F har byggt en lösning där vi kan göra det på dagsbasis. Då förstår man att det händer något som är disruptivt i flygvärlden – och detta händer just nu i Sverige, säger Johan Segertoft, chef för affärsenheten Gripen på Saab, i Digitala Influencerpodden.

Simulering och AI ger extrem effektivitet

Genom en ”digital tvilling” kan Saabs ingenjörer testa och utveckla Gripen E i en virtuell miljö innan förändringar implementeras fysiskt.

– Det mesta sker digitalt. De fysiska testerna handlar bara om att bekräfta våra simuleringar. Det kan vara svårt att greppa, säger Segertoft.

Den digitala utvecklingen har också ökat mängden data dramatiskt.

– Ett enda provpass genererar en terabyte data. Och det tar aldrig slut. Med AI och maskininlärning kan vi nu hantera dessa enorma datamängder på ett sätt som ger oss insikter vi aldrig haft tidigare.

Gripen E uppdateras på veckor – konkurrenterna behöver ett år

Saabs digitala arbetssätt har lett till en oöverträffad snabbhet i utvecklingen.

– Vår cykeltid från insikt till ny lösning är två veckor. Den snabbaste konkurrenten ligger på tolv månader, säger Segertoft.

Hör hela samtalet i Digitala Influencerpodden – ute på torsdagar där poddar finns

Anna Edstedt
Head of Communication

0733024505

anna.edstedt@consid.se

Consid är ett av Sveriges snabbast växande företag som erbjuder konsulttjänster inom IT, management och digital marknadsföring. Företaget har 43 kontor i sex länder; Sverige, Norge, Danmark, Polen, Tyskland och Finland. Consid grundades år 2000 av Peter Hellgren och Henrik Sandell, 2024 omsatte företaget strax över 2,56 miljarder och har runt 2000 anställda. Läs mer på www.consid.se.

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

Harm Reduction Group meddelar Domstolens beslut om konkurs

Published

on

By

Harm Reduction Group AB (publ) (”HRG” eller ”Bolaget”) meddelar idag att Göteborgs Tingsrätt beslutat försätta Harm Reduction Group i konkurs.

Tingsrättelsen i Göteborg har idag informerat om att styrelsens ansökan om konkurs beviljats.

Därigenom kommer Bolagets aktie som nu är handelsstoppad att avnoteras från Spotlight Stockmarket.

Claes Holmberg
styrelseordförande
0708254547
claes@torpaindustrier.se

Harm Reduction Group AB, c/o Moodeko Consulting, Att. Tina Hjemli, Vattugatan 3, 78433 Borlänge – harmreductiongroup.com

Continue Reading

Marknadsnyheter

Aspelin Ramm omstrukturerar

Published

on

By

Aspelin Ramm, den norsk-svenska fastighets- och handelskoncernen, omstruktureras. Ägandet av det svenska och det norska fastighetsbolaget separeras, medan byggvaruspecialisten Motek AS fortsatt kommer att ägas och vidareutvecklas av de två ägarna tillsammans.

Målet med uppdelningen är att skapa en långsiktig lösning som möjliggör ytterligare tillväxt och kontinuitet i de tre respektive verksamheterna.

Koncernen ägs idag till 50/50 av familjen Aspelin via Artel Kapital AS (Artel) och familjen Ramm via Sole Kapital AS (Sole).

Efter uppdelningen kommer Sole att äga den svenska fastighetsverksamheten genom Aspelin Ramm Fastigheter AB, medan Artel kommer att äga den norska fastighetsverksamheten genom Aspelin Ramm Eiendom AS. De två ägarna kommer tillsammans att fortsätta äga och vidareutveckla Motek AS.

Den nya ägarstrukturen är resultatet av en grundlig process och innebär kontinuitet på ägarsidan samtidigt som en ny generation ägare kan arbeta ännu mer målinriktat med respektive bolag.

Aspelin Ramm Fastigheter AB (Sverige)

Aspelin Ramm Fastigheter (ARF) etablerades i Göteborg 1998 och har sedan dess utvecklat och förvaltat en lång rad betydelsefulla fastighetsprojekt i Västsverige och i Stockholm. Exempel är konferenshotellet Clarion Stockholm, köpcentret 421 i Västra Frölunda, Pedagogen Park i Mölndal, spa- och konferenshotellen Vann, Smögen Hafvsbad och SKFs gamla huvudkontor. Fastighetsportföljen är idag på ca 125.000 kvadratmeter samt en utvecklingsportfölj på ca 150.000 kvm.

Sole ser fram emot att stärka satsningen i den dynamiska näringslivsregionen runt Göteborg. ARF har genom sin historia utmärkt sig med hög strategisk förmåga och innovativ fastighetsutveckling med människan i centrum. Genom direkt ägande kan ytterligare fokus nu läggas på ARF, och Sole ser fram emot att lära känna teamet och möjligheterna inom ARF ännu bättre.

Aspelin Ramm Eiendom AS (Norge)

Aspelin Ramm Eiendom (ARE) bedriver huvudsakligen utveckling och förvaltning av fastigheter i Oslo med omnejd. Aspelin Ramm Eiendom har, ensamt eller i samarbete med partners, utvecklat signaturbyggnader och stadsutvecklingsprojekt som Vulkan, Tjuvholmen, inklusive hotellet The Thief, Union brygge i Drammen samt Via Vika och hotellet Sommerro. Fastighetsportföljen är idag på ca 350.000 kvadratmeter, samt en utvecklingsportfölj på ca 330.000 kvm.

Artel kommer, tillsammans med bolagets ledning, att fortsätta sin ambitiösa och innovativa satsning på projekt med målet att skapa goda stadsmiljöer och attraktiva stadsrum, utöver god och framtidsinriktad förvaltning av fastighetsportföljen.

Motek (Norge)

Aspelin Ramm-koncernen är idag även ägare till Motek AS. Motek är en av Norges ledande leverantörer av verktyg, fästdon och tjänster till bygg, anläggning och industri. Försäljningen sker främst till företagsmarknaden och sker genom en välutvecklad säljorganisation både digitalt och fysiskt. Med 33 Motek-butiker fördelade över hela landet och med lokala säljrepresentanter säkerställer Motek bred närvaro och god marknadsinsikt.

De två ägarna kommer att fortsätta ägandet och utvecklingen av bolaget, som säljer kända varumärken som Hilti, Festool, Bostitch och Moteks egna varumärken.

Kontinuitet

Styrelseordförande i Aspelin Ramm-koncernen, Peter Ruzicka, understryker att de tre bolagen fortsätter som de är idag.

– Omorganiseringen innebär ett avslut på ett synnerligen framgångsrikt gemensamt ägande genom fyra decennier, och är ett resultat av att koncernen genom det gemensamma ägandet har vuxit sig stor och komplex, säger Ruzicka. – Förändringen ger varje enskilt bolag större självständighet, ökat fokus och därmed också bättre möjligheter för vidare tillväxt.

Uppdelningen medför inga förändringar i de tre respektive verksamheternas dagliga ledning.

– Våra anställda, kunder, samarbetspartners och andra relationer kommer att känna igen Aspelin Ramm Fastigheter även framöver och vår spännande tillväxtresa fortsätter, säger Manne Aronsson, CEO Aspelin Ramm Fastigheter AB.

Genomförande

Avtalet om omorganiseringen ingicks den 31 januari i år. De juridiska och formella ändringarna kommer att vara slutförda innan utgången av maj i år.

För mer information

Peter Ruzicka, styrelseordförande för Aspelin Ramm-koncernen

Mobil: 99 46 40 00, e-post par@ventotene.no

Manne Aronsson, CEO för Aspelin Ramm Fastigheter AB

Mobil: +46 73 642 61 98, e-post: manne.aronsson@aspelinramm.se

Rådgivare

Artel:
Advokat dr. juris Niels Kristian Axelsen har bistått och lett ett team på uppdrag av Artel, bestående av Alpha Corporate Finance, advokatbyrån CLP och PwC.

Sole:

Advokatfirmaet Thommessen har tillsammans med Deloitte bistått Sole.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.