Marknadsnyheter
Flexenclosure Slutför sin Andra Installation av Kraftgeneringssystemet eSite i Marocko
ti, okt 24, 2017 16:00 CET
Det svenska internetinfrastruktur-bolaget Flexenclosure har slutfört sin andra installation av kraftgenereringssystemet eSite hybrid i Marocko. Hybridsystemen är tillverkade i Vara I Sverige och har installerats på olika telekomsajter runt om i Marocko.
eSite-systemen försörjer telekommasterna med ström och är nu i drift på samtliga anläggningar.
Hybridsystemet eSite har designats och utvecklats speciellt för att klara strömförsörjning av basstationer i områden där vanligt elnät saknas eller där tillförlitligheten är låg. eSite-systemen som nu installerats i Marocko har olika konfigurationer – en del är hybrider som kombinerar diesel- och batteridrift medan andra är kombinationer med solenergi – beroende på var stationerna är belägna och de krav som detta ställer. Flexenclosure har till beställaren också levererat omfattande utbildningar i drift och underhåll av anläggningarna.
”Vi är väldigt glada över att ha utökat antalet eSite-anläggningar i Marocko”, säger David King, vd för Flexenclosure. ”Prestandan och mångsidigheten hos eSite har gjort att allt fler telekom-operatörer och telemastföretag börjat intressera sig för vår produkt och vår nya eSite x10 är tveklöst framtidens hybridlösning inom kraftgenerering.”
Installationen har gjort tillsammans med den lokala samarbetspartnern Telcabo. Mobiltelefonpenetrationen i Marocko var 2015 133 procent vilket är en av de högsta i världen.
För ytterligare information, vänligen kontakta:
David King
Vd, Flexenclosure
Telefon: +46 (510) 427 000
Email:
david.king@flexenclosure.com
Om Flexenclosure:
Flexenclosure erbjuder hållbara hårdvarulösningar för internetinfrastruktur – vi designar och tillverkar prefabricerade datacenter och intelligenta kraftgenereringssystem för ICT-industrin (Information and Communications Technology). Företaget tillhandahåller integrerade, modulbaserade och fabrikstestade system som är tillförlitliga och anpassningsbara till lokala förutsättningar samt snabba att montera och installera.
eSite x10 är världens första hybridsystem för kraftgenerering som specialutvecklats för telekom-sajter utomhus och utifrån de särskilda krav som sådana ställer. Den patenterade eSite x10 är helt försluten och manipulationssäker med passiv kylning, och saknar både filter och rörliga delar vilket gör den underhållsfri. eSite x10 är framtiden inom hybridkraftgenerering.
eCentre är toppmoderna, kundanpassade, prefabricerade och för-integrerade datahallar som är energieffektiva, framtidssäkrade och snabba att montera. Genom sin flexibla och lätt utökningsbara uppbyggnad, tillåter eCentre anläggandet av kapitaleffektiva datacenter som möter certifieringskrav upp till Uptime Institute Tier IV.
Flexenclosure grundades 1989. Bolaget har produktion i Vara och huvudkontor i Stockholm. Bolaget har också kontor i Malaysia, Mexico, Myanmar, Nigeria och Sydamerika. Bland kunderna märks ACS, Airtel, Apollo Towers, IHS Towers, Millicom, Vodacom och Zain.
Taggar:
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke