Marknadsnyheter
Stor industrikund väljer Caverion för teknisk Facility Management
Caverion Sverige, Pressmeddelande, 25-01-30
Stor industrikund väljer Caverion för teknisk Facility Management
Caverion har vunnit ett nytt tekniskt Facility Management-uppdrag för en stor industrikund i Dalarna. Uppdraget startar den 1 april 2025 och gäller i fem år (med möjlighet till förlängning).
Leveransen inkluderar ledning, styrning och samordning av fastighetsförvaltning, fastighetsteknik, utemiljö samt vissa arbetsplatstjänster. Caverion kommer under avtalstiden att kontinuerligt verka för att genomföra kostnadseffektiviseringar, energibesparingar samt förbättringar.
”Vårt fokus i detta uppdrag är att som en stark partner ta hand om fastighetstekniken, lösa kundens tekniska utmaningar och garantera en hög kvalitet i genomförandet. Vårt uppdrag är inte enbart att förvalta byggnaderna och anläggningarna så att de behåller sitt värde, utan också att bidra till att värdet utvecklas över tid”, säger Mats Johansson, tillförordnad vd, Caverion Sverige.
Caverion i Sverige har lång erfarenhet och hög kapacitet att kunna hantera komplexa Facility Management-uppdrag, inte minst genom sin stora geografiska spridning, höga servicenivå och breda teknisk kompetens samt erfarenhet av implementeringar av komplexa FM-uppdrag.
”Vi ser mycket fram emot samarbetet och att vara ett långsiktigt stöd i en verksamhet med höga krav på driftsäkerhet i komplexa fastigheter, vilket är vårt expertisområde. Kundens bransch genomgår även en snabb och kontinuerlig utveckling så det ska bli mycket roligt att få stötta deras utveckling framåt”, säger Anders Holmström, distriktschef, Caverion.
För mer information, vänligen kontakta
Erika Björnesparr
Marknads- och kommunikationschef Caverion Sverige
erika.a.bjornesparr@caverion.com
+46 73 050 92 85
Vi formas av våra omgivningar. Genom att göra dem smarta och hållbara, ser vi på Caverion till att företag och omvärld lyckas och att människor mår bra. Vi guidar våra kunder genom hela den tekniska livscykeln – från design och konstruktion och rådgivande tjänster, till installation av fastighetstekniska bastjänster och smarta, digitala lösningar, tekniskt och industriellt underhåll samt Facility Management – för byggnader, infrastruktur, industrier och industriprocesser. Våra beställare stöttas av våra kunniga medarbetare från nio länder i norra och centrala Europa.
I april 2024 gick Caverion och Assemblin samman för att skapa ett ledande nordeuropeiskt tekniskt service- och installationsföretag: Assemblin Caverion Group. Tillsammans är vi cirka 21 000 skickliga medarbetare i nio länder som delar passionen för smarta och hållbara lösningar. Vår sammanlagda omsättning uppgår till 3,7 miljarder euro.
Caverion – Building Performance
www.caverion.se | www.caverion.com | www.assemblincaverion.com
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke