Marknadsnyheter
Elon vinnare i Empati Grand Prix – gånger två!
Elon, en av Sveriges ledande vitvaru- och hemelektronikkedjor, tog igår emot två utmärkelser i årets upplaga av Empati Grand Prix. För fjärde gången sedan tävlingens start är Elon vinnare i kategorin Hemelektronik och hemel. Pris nummer två är hederspriset Årets empatipris som går till Elon tillsammans med Stefan Lebrot.
Empati Grand Prix är en tävling som påvisar vikten av att se kundempati som ett strategiskt område som påverkar kundens val av företag och därmed affären. Det är en av Sveriges främsta utmärkelser inom kundbemötande och baseras på Kundempati Index – Sveriges största undersökning om kundempati. Elons förstaplacering i kategorin Hemelektronik och hemel är ett kvitto på att de senaste årens varumärkesresa gett resultat
”Det är otroligt hedrande att Elon för fjärde gången får ta emot priset som vår kategoris mest kundempatiska företag”, säger Christian Dahlborg, CMO på Elon. ”Kundmötet och kundbemötandet är något av det viktigaste vi har och är avgörande för att säkra vår plats på marknaden.”
Hederspriset Årets empatipris utses av en jury och lyfter fram enskilda viktiga empatiska initiativ och insatser i näringsliv och samhälle. Elon tillsammans med Stefan Lebrot vinner i år priset och en del av motiveringen lyder: ” Elon har under Stefan Lebrots ledning gjort en enorm varumärkes- och kundresa, från en vitvarukedja till en kundempatisk samlingsplats för hemmet. Allt under parollen ”Välkommen hem”. Förändringen har genomdrivits med hjärta, hjärna och gärning – ständigt med målet att skapa en starkare kundupplevelse.”
“Det är verkligen hedrande att få ta emot det här priset”, säger Stefan Lebrot, avgående VD på Elon. ”Det är en utmärkelse som visar att empati är kärnvärdet för alla medarbetare på Elon oavsett var de skapar värde – från lager till varje enskild butik i Sverige”.
”Elon är ett lysande och belysande exempel som visar att man inte nog kan överskatta vikten av ledstjärnor med att göra empati till god affär för både kunder och företag”, säger Michael Dahl som är initiativtagare till Empati Grand Prix.
Besök gärna empatigrandprix.se för mer information om tävlingen.
För mer information kontakta:
Christian Dahlborg, CMO Elon Group AB
Mail: christian.dahlborg@elongroup.se
Tel: +46 70 862 41 00
Camilla Waldmark, Group Communications & Sustainability Manager Elon Group AB
Mail: camilla.waldmark@elongroup.se
Tel: +46 70 570 11 94
Elon är ett ledande företag för den frivilliga fackhandeln inom hemprodukter, och finns i de nordiska länderna Sverige, Norge, Danmark, Finland och Island. I Sverige finns idag ca 420 Elon-butiker under varumärket Elon och Elon Ljud & Bild. Elon-butikernas fokus ligger på vitvaror och hemelektronik som gör kundens vardag lite enklare. Lokala, drivna entreprenörer med ett starkt varumärke och centrala funktioner som logistik, IT och marknadsföring gör Elon till en stark spelare.
Elon bedriver verksamhet i tre affärssegment; Business to Business (B2B), Business to Consumer (B2C) och Logistics and Services (L&S), har sitt säte i Stockholm, men även verksamhet i Örebro och Kalmar. Bolagets aktie (ELON) är noterad på Nasdaq Stockholm, Small Cap.
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
