Connect with us

Marknadsnyheter

Arlanda express gör ett rekordår 2024 – i punktlighet och hållbarhet

Published

on

Stockholm, 5 februari 2025 

Arlanda Express var Sveriges mest punktliga tågföretag 2024 med en punktlighet på i snitt 95,6 procent. Dessutom har vi uppnått nettonollutsläpp ett år tidigare än planerat, vilket stärker vår position som marknadens mest pålitliga och hållbara resealternativ.

Arlanda Express har under helåret 2024 uppnått en imponerande punktlighet på 95,6 procent över totalt 60 266 avgångar.

”Vi vet att smidiga och pålitliga resor är viktigt för våra resenärer, därför är vi väldigt stolta över att vara det punktligaste tågbolaget i Sverige. Det är ett tydligt bevis på att vårt kontinuerliga arbete för att erbjuda våra resenärer den bästa servicen ger resultat”, säger Magnus Zetterberg, vd A-Train AB.

Arlanda express har även under 2024 uppnått nettonollutsläpp inom scope 1 och 2 i den egna verksamheten ett år tidigare än planerat. Tillsammans med andra tågbolag som trafikerar Arlandabanan, har Arlanda express under året framgångsrikt flyttat 5,3 miljoner personer från vägtransport via E4 till spårbunden trafik genom att erbjuda bekväma och effektiva resor. Sedan starten 1999 har 100 miljoner resenärer valt att resa spårbundet och klimatsmart på Arlandabanan.

”Vi är glada att förbättra tillgängligheten till Arlanda flygplats, vilket stärker både Stockholms och Sveriges konkurrenskraft. Att vi redan 2024 uppnått våra nettonoll-mål är ett betydande framsteg i vårt hållbarhetsarbete och understryker vårt engagemang för att minska vår miljöpåverkan”, Magnus Zetterberg, vd A-Train AB.

Om A-Train 

Arlanda express erbjuder sedan 1999 resenärer den snabbaste och mest hållbara resan mellan Stockholms central och Stockholm Arlanda flygplats. Med över 60 000 årliga avgångar och på endast 18 minuter kan resenärer effektivt och hållbart resa med Arlanda express. Arlanda express ägs och drivs av A-Train AB.

Kontaktuppgifter: Mia Lindström, Customer Service, Communication & Sustainability Director, mia.lindstrom@atrain.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys