Connect with us

Marknadsnyheter

Årets programledartrio i Musikhjälpen 2017: Molly Sandén, Kalle Zackari Wahlström och Farah Abadi

Published

on

on, nov 08, 2017 07:15 CET

I år blir det tre helt nya programledare i Musikhjälpen – artisten Molly Sandén, programledaren Kalle 
Zackari
 Wahlström och P3-profilen Farah 
Abadi
. Tillsammans går de den 11 december in i glasburen i Umeå för att uppmärksamma, engagera och samla in pengar till årets tema ”Barn är inte till salu” som kommer att belysa världsproblemet med barnsexhandel.
 


Farah Abadi, Kalle Zackarie Wahlström och Molly Sandén leder Musikhjälpen 2017 från Umeå med start 11 december. Foto Stina Stjernkvist/SVT

Farah Abadi leder till vardags Relationsradion i P3 och är årets Musikhjälpen-veteran i trion efter att två år i rad haft det ärofyllda uppdraget publikens ambassadör (2015 och 2016). 
 

– Det känns otroligt spännande men också en ära att få komma tillbaka till glasburen
 och nu 
som
 programledare. 
Det är ett stort ansvar och jag känner mig hedrad, 
säger Farah 
Abadi
.
 
Jag hoppas att vi kommer nå ut till alla tittare och lyssnare med årets 
tema
. Det är ett svårt och tungt ämne då det handlar om barn 
som far illa
 
men också viktigt att uppmärksamma att vi alla, på egen hand 
men 
framför allt tillsammans
,
 kan göra världen lite bättre.
 

Molly Sandén är kanske mest känd för sin framgångsrika musikkarriär och tre framträdanden i Melodifestivalen, men hon har också erfarenhet som programledare i Lilla Melodifestivalen. 
 

– Att leda Musikhjälpen är 
ett väldigt ärofyllt och utmanande uppdrag som jag inte kunde tacka nej till, säger Molly Sandén. Jag ser fram emot 
att tillsammans med publiken 
och Kalle och Farah 
lära mig 
om årets tema 
så att 
vi 
kan vara med och hjälpa utsatta 
barn

Barnsexhandeln
 är något som få vågar prata om men som 
är ett av vår tids största problem. Brotten sker ofta under radarn så det
 är väldigt svårt att lokalisera dem. 
Problematiken 
behöver komma upp till ytan så 
människor får kunskap och kan vara mer uppmärksamma.  
 

Kalle 
Zackari
 Wahlström har i flera program på SVT testat olika former av träning, provat på jobbet som idrottslärare och träffat folk som gjort udda livsval. Nu blir det dock en helt annan typ av utmaning.
 

– 
Jag tycker temat känns 
läskigt 
men det betyder ju inte att 
man 
inte ska prata om det. Tvärtom antagligen
, säger Kalle 
Zackari
 Wahlström.
 Jag blir tokig när jag tänker på att det finns barn i världen som far illa. Kan vi, jag, göra nåt för att hjälpa d
em 
måste vi, jag, göra det. Jag tänker att man får göra det man 
kan 
och jag
 
ser fram emot att 
bli
 en del av jättekraften som 
Musikhjälpen 
besitte
r.
 
Att 
få stå i mitten av det när det drar 
igång

träffa alla människor som 
kommer 
engagera
 sig
 och lära 
känna Farah och Molly, live
 inför hela Sverige!
 

Musikhjälpen 2017 startar måndag den 11 december. Från glasburen på Rådhustorget i Umeå direktsänder Farah 
Abadi
, Molly Sandén och Kalle 
Zackari
 Wahlström 144 timmar i P3 och SVT Play med bland annat livemusik, gäster och fokus på årets tema ”Barn är inte till salu”. Varje minut säljs fyra barn i sexhandeln världen över, men mörkertalen är enorma och barnen syns knappast i någon statistik. Det rör sig om en växande kriminell miljardindustri. Tabut kring ämnet är stort samtidigt som miljontals barn drabbas och får men för livet. För att belysa och förbättra dessa barns situation väljer Musikhjälpen 2017 att lyfta det som borde vara en självklarhet men inte är det – ”Barn är inte till salu”. 
 

Farah Abadi
 

P3-profilen 
Farah 
Abadi
 inledde sin karriär som programledare i den lokala Malmökanalen P3 
Din 
Gata (
2012-2014
)
. 2014 debuterade hon som programledare både i tv och P3 när hon ledde barnprogrammet Sommarlov i SVT och det egna programmet P3 med Farah 
Abadi
. Sedan 2015 är Farah programledare för Relationsradion i P3 och har även hunnit med att vara folkets ambassadör under Musikhjälpen 2015 och 2016, programlett Morgonpasset i P3
, arbetat för SVT:s 
Go’kväll
 och lett den 20-årsjubilerande Världens barn-galan.
 

 
 

Molly Sandén 
 

Artisten Molly Sandéns låtar har över 100 miljoner lyssningar på Spotify och nu i höst är hon aktuell med singlarna ”Rygg mot rygg” och ”Utan dig”. Hon har släppt två album, tio singlar och deltagit i Melodifestivalen tre gånger. Hon ligger bland annat bakom låtar som ”Why am I Crying”, ”Youniverse” och ”Freak”, som utsågs till årets låt på QX-galan 2015. Molly har också varit programledare för Lilla Melodifestivalen, representerat Sverige i Junior Eurovison Song Contest med ”Det finaste någon kan få” och dubbat flera filmer till svenska. 
 

Kalle Zackari Wahlström
 

Kalle 
Zackari
 Wahlström har blivit hela Sveriges träningskamrat. I flera tv-serier på SVT har han gjort fysisk träning till något för alla. Han ledde under 
2014-2016
 tre säsonger av SVT-programmet Svett etikett där han provade olika träningsformer innan han 2016 tog tag i landets skolidrott i SVT:s 
Gympaläraren
. En insats som belönade Kalle med både Kristallen och Svenska Barnidrottspriset. Hösten 2017 är 
aktuell med tv-serien Kalles sex liv där han träffar människor som valt att leva sina liv utanför samhällets normer.
 

Om Musikhjälpen  
 

Musikhjälpen är ett insamlingsevent som lyfter en undanskymd humanitär katastrof. Tre programledare bor i en glasbur för att sända radio och tv dygnet runt i sammanlagt 144 timmar. Under tiden får de besök av artister och personer som engagerar sig i kampen. Insamlingen bygger bland annat på publikens låtönskningar som också utgör all musik som spelas i programmet. 
 

 
 

Förra året samlade Musikhjälpen in över 49 miljoner kronor till kampen för att barn i krig ska ha rätt att gå i skolan. Totalt startade 312 000 engagemang och insamlingen leddes av 
Kodjo
 
Akolor
, Josefine Jinder och Pelle Almqvist. 
 

 
 

Musikhjälpen är ett samarbete mellan P3 Sveriges Radio, Sveriges Television och Radiohjälpen. Musikhjälpen direktsänds i P3 och SVT Play. Stora delar sänds också i SVT2.  
 

Läs mer om Musikhjälpen 2017 här: 
www.musikhjälpen.se
 
 


Pressbilder 
 

Bildtext: Musikhjälpen 2017 – årets programledartrio Farah Abadi, Molly Sandén och Kalle Zackari Wahlström. 

https://sverigesradio.se/press/bilder/mh17/pgmledarna/index.html
 

Foto: Stina Stjernkvist/SVT
 

Bildtext: 18-åriga Hena från Bangladesh blev lurad in i sexhandeln med löfte om att få jobb som hushållerska. 
 

https://sverigesradio.se/Diverse/AppData/Isidor/Files/2938/6e621f38-9e62-46ac-ae33-5e86cb9a8181.jpg
 
 

Foto: 
Farzana
 
Hossen
/Save The Children
 

 
 

Bildtext: Turister som köper sex av barn är ett växande problem i takt med att vi reser mer. I Gambia är en del av problematiken att unga pojkar tvingas sälja sex till äldre män och kvinnor i turiststråken. 

https://sverigesradio.se/Diverse/AppData/Isidor/Files/2938/031bd9bb-450b-45c1-ab31-f18658da5389.jpg 

Foto: Seyllou/AFP/TT
 

Bildtext: Musikhjälpen 2016 från Örebro 
 

https://sverigesradio.se/sida/images/2938/9fb8fb40-58a9-47dc-ac4f-e1ed7b2f0a0a.jpg
 
 

Foto: Mattias Ahlm/Sveriges Radio  
 

 
 

För mer information och intervjuförfrågningar, vänligen kontakta:  
 

Per Byman, generalsekreterare Radiohjälpen 

per.byman@svt.se
, 073 534 07 77 
 

Julia Blomberg, projektledare Musikhjälpen, Sveriges Radio
 

julia.blomberg@sverigesradio.se

076 864 07 39
 

Pär Nordahl, projektledare Musikhjälpen, SVT
 

par.nordahl@svt.se
, 070 884 70 70
 

Helena Iles, pressansvarig Musikhjälpen 
 

helena@iles.se

073 980 52 51 
 

Tannaz
 Hashemi, SVT Kommunikation 
 

tannaz.hashemi@svt.se
, 073 712 74 00
 

Taggar:

SVT
, umeå
, Molly Sandén
, Sveriges Radio
, P3
, Musikhjälpen
, Sveriges Radio P3
, Kalle Zackari Wahlström
, barnsexhandel
, Farah Abadi
, mh17
, Barn är inte till salu

Continue Reading

Marknadsnyheter

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder

Published

on

By

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.

– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.

Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.  

De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.

Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.

Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se

Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”

Published

on

By

Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade. 

– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde. 

Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans. 

– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde. 

Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:  

– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.  

Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228

Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt

Published

on

By

Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.

Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.

Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.

”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.

Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.

”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.

Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.

”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.

Slow Forest Coffee – 5 fakta:

  1. Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
  2. Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
  3. Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
  4. Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
  5. Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.

Mera infomation om Slow Forest Coffee här

Tilläggsinformation:

Janne Lindholm, restaurangchef

janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806

Dani Lindberg, hållbarhetschef

dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000

Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör

johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00

Christa Grönlund, informationschef

christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.