Marknadsnyheter
Tradedoubler utser François Pacot till Chief Technology Officer
to, nov 16, 2017 14:00 CET
Stockholm, 16 november 2017 – Tradedoubler tillkännager idag utnämningen av François Pacot till Chief Technology Officer. Pacot började på Tradedoubler i december 2016 när koncernen förvärvade R-Advertising, ett e-postmarknadsföretag, där han är VD.
Pacot kommer att ansvara för Tradedoublers strategiska produktutvecklingsriktning. Med utnämningen kommer Tradedoubler öppna ett nytt produktutvecklingsnav i Aix-en-Provence, Frankrike. Det nya navet kommer fokusera på utvecklingen av en ny användarplattform och nya funktionaliteter som kan öka intäkterna för våra kunder och partners. Utvecklingsavdelningen i Stockholm kommer fortsätta att arbeta med Tradedoublers kärnplattform, spårning och data.
“François Pacot är en stark produktstrateg. Med utnämningen som CTO och inrättandet av ett andra produktutvecklingsnav säkerställer vi att Tradedoubler fortsätter att sätta marknadsstandarden inom affiliate- och prestationsbaserad marknadsföring”, säger Matthias Stadelmeyer, VD för Tradedoubler.
Innan Tradedoubler och R Advertising, grundade Pacot RoyalCactus, ett ledande mobilspelsföretag. Han har en magisterexamen i teknik från Télécom Bretagne i Frankrike och en Marketing Certificate-examen i marknadsföring från the University of California, Irvine.
För ytterligare information, kontakta:
Andrea Schätzl-Naeve, Digital Marketing and Communication Manager
press@tradedoubler.com
Om Tradedoubler
Tradedoubler är internationellt ledande inom prestationsbaserad digital marknadsföring och teknologi. Kombinerat 18 års digitalmarknadsföring och kompetens, global närvaro och en marknadsledande teknologiplattform, erbjuder Tradedoubler skräddarsydda prestations-baserade lösningar för annonsörer och publicister. Tradedoubler grundades i Sverige 1999 som en pionjär inom affiliate-marknadsföring i Europa och har sedan dess utvecklat sitt erbjudande till att inkludera datadrivna insikter och spårning av köpresor genom sitt eget verktyg ADAPT. Bland Tradedoublers annonsörer finns Accor, Microsoft Store, HP och CDON. Aktien är noterad på Nasdaq OMX Stockholm. Mer information finns på
www.tradedoubler.com
Marknadsnyheter
Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke