Marknadsnyheter
Kraftig ökning av Tullverkets beslag 2017
on, feb 14, 2018 14:14 CET
Tullverket beslagtog betydligt större mängder narkotika under 2017 än under 2016. Det rör sig om en ökning på bred front, där inte minst beslagen av amfetamin och cannabis sticker ut, mycket tack vare stora beslag i den tunga godstrafiken. Parallellt har volymen beslagtagen eller omhändertagen alkohol och tobak ökat.
– Det är glädjande att de satsningar vi gör ger resultat, och att vi ligger rätt i våra prioriteringar för kontrollverksamheten. Samtidigt kan jag inte låta bli att bli bekymrad. Dels över den starka efterfrågan på inte minst narkotika som finns i samhället, men också över den kapacitet som en del kriminella grupperingar uppenbarligen besitter när det gäller att organisera och hantera storskalig smuggling, säger generaltulldirektör Therese Mattsson.
Totalt gjorde Tullverket 6 679 beslag av narkotika under 2017, vilket är en ökning med cirka fem procent jämfört med 2016. Även beslagen av dopningsmedel steg under perioden, från 503 till 592 beslag. Samtidigt har den beräknade samhällsnyttan för narkotika- och dopningsbeslagen ökat markant, från drygt 1,4 miljarder kronor 2016 till 3,0 miljarder kronor 2017. Detta som en följd av att beslagsvolymerna ökat kraftigt.
Uppgången syns för ett flertal narkotiska preparat. I faktiska tal är den störst avseende cannabisharts (från 2 002 kg i beslag 2017 jämfört med 690 kg 2016) medan amfetaminbeslagen står för störst procentuell ökning (från 86 kg 2016 till 368 kg 2017). Detta trots att antalet beslag av båda preparaten faktiskt minskat något under 2017.
– Vi har gjort ett flertal riktigt stora beslag i lastbilstrafiken under 2017 där volymerna kan räknas i hundratals kilogram narkotika per beslag. Det förklarar inte minst ökningen av cannabisharts och amfetamin. Fenomenet med storskalig smuggling är inte nytt, däremot har vi ökat vår förmåga att uppdaga den i den tunga godstrafiken, konstaterar Lars Kristoffersson, chef för Brottsbekämpningsavdelningen på Tullverket.
Även de totala beslagsmängderna av kokain (97 kg i beslag 2017, en ökning med 98 %), metamfetamin (21 kg, +43 %) samt heroin (37 kg, +20 %) har ökat under perioden.
– Även här är ökningen kopplad till att vi lyckats göra fler stora beslag under 2017 än vi gjorde 2016. Samtidigt har vi också sett ett ökat beslagsantal för de här preparaten, det gäller i synnerhet för kokain där vi tycker oss se en ökad efterfrågan i samhället. Det går dessutom i linje med utvecklingen i vår omvärld, där kokainbeslagen ökat i omfattning på senare år, säger Lars Kristoffersson.
Däremot har volymen beslagtagen marijuana minskat, från 695 kg 2016 till 393 kg 2017.
– Ändå är marijuana den drog som vi gör enskilt flest beslag av, och det har inte förändrats under 2017. Här handlar förändringen mer om att vi låg på en mycket hög beslagsnivå redan under 2016, säger Lars Kristoffersson.
Näst efter marijuana är narkotiska läkemedel den kategori droger som Tullverket gör allra flest beslag av, och så var även fallet 2017. Här sticker i synnerhet ett preparat ut – under 2017 tog Tullverket drygt 1,3 miljoner tabletter och kapslar av Tramadol, en ökning med mer än sjuttio procent.
– De signaler vi får från Polisen och beroendevården är att även de ser ett växande missbruk, därför är utvecklingen bekymrande. Mycket kommer i post- och kurirflödet, men vi ser också en ökad smuggling av Tramadol i resandetrafiken på flyg samt i smugglingen i bilar och bussar, säger Lars Kristoffersson.
Tramadol är en syntetisk opioid och tillhör samma grupp droger som heroin och opium. Det gör också Fentanyl, ett läkemedel som är åtminstone 50 gånger starkare än morfin och som orsakat många dödsfall i missbrukarkretsar runt om i världen. Räknat i antal beslag av Fentanyl ligger Tullverket ännu på en förhållandevis låg nivå, men omvandlat till doser noterade myndigheten en betydande ökning under 2017.
Illegal alkohol fortsätter att vara en inkomstkälla för kriminell verksamhet i Sverige. Trots att Tullverket i samverkan med flera andra myndigheter lyckats slå ut ett antal oseriösa bussbolag i landet som organiserat spritsmugglingsresor så ökade mängden beslagtagen eller omhändertagen alkohol när 2017 summerades, från 756 000 liter alkohol 2016 till 835 000 liter 2017.
Ännu mer markant var ökningen av beslagtagna tobaksprodukter, där antalet beslagtagna cigaretter (28 miljoner) och röktobak (32 ton) sköt i höjden, mycket tack vare att Tullverket lyckades avslöja en illegal cigarettfabrik i Västra Götaland. Ärendet är det första i sitt slag i Sverige och resulterade i beslag av cirka 15 miljoner cigaretter och över 10 ton röktobak.
Skjutvapen är ett av de prioriterade områdena för Tullverkets kontrollverksamhet. Under 2017 beslagtog Tullverket 61 skjutvapen, vilket är något fler än under 2016, fördelat på något färre beslagstillfällen. Därutöver beslagtog Tullverket 73 stycken så kallade gasvapen, pistoler som kan köpas fritt i en rad EU-länder och som från början är avsedda för lös ammunition eller tårgas men som kan byggas om till skarpa vapen. Dessutom beslagtog Tullverket ytterligare 4 000 andra vapen och farliga föremål, såsom drygt 680 elpistoler, 1 200 batonger, 270 springknivar och 90 stiletter.
Sedan den 1 november 2017 kan Tullverket även förhindra att vissa explosiva varor kommer in i landet från andra EU-länder, en befogenhet som myndigheten önskat men tidigare saknat. Resultat: drygt 21 000 explosiva varor i beslag på två månader.
– Vi har framförallt stoppat ett stort antal så kallade bangers från att komma in i landet, vilket är tillfredsställande då vi sett att de kan användas vid sprängningar och då ställa till stor skada, konstaterar Lars Kristoffersson.
För mer information och bilder kontakta Tullverkets presstjänst, 0771 – 450 590
Läs mer om beslagsstatistiken för 2017 här: https://www.tullverket.se/sv/omoss/press/beslagsstatistik.4.226de36015804b8cf353949.html
Presstjänst0771-450 590
Tullverket är en statlig myndighet som kontrollerar flödet av varor in och ut ur Sverige, bidrar till ett säkert samhälle och konkurrensneutral handel. Vi förenklar den legala handeln och förhindrar den illegala genom att erbjuda smidiga tullrutiner för utrikeshandeln, en enkel gränspassage för resande och ett effektivt gränsskydd. Vårt uppdrag kommer från Sveriges riksdag och regering. Tullverket grundades 1636 och har i dag cirka 2 100 anställda.
Marknadsnyheter
Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder
Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.
– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.
Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.
Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.
De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.
Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.
Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se
Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se
Marknadsnyheter
“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”


Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade.
– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde.
Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans.
– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde.
Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:
– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.
Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228
Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.
Marknadsnyheter
Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt


Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.
Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.
Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.
”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.
Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.
”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.
Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.
”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.
Slow Forest Coffee – 5 fakta:
- Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
- Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
- Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
- Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
- Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.
Mera infomation om Slow Forest Coffee här
Tilläggsinformation:
Janne Lindholm, restaurangchef
janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806
Dani Lindberg, hållbarhetschef
dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000
Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör
johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00
Christa Grönlund, informationschef
christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter2 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke