Connect with us

Marknadsnyheter

Com Hem i Almedalen 2018

Published

on

ti, jun 26, 2018 14:02 CET

I år deltar Com Hem på minst fyra olika seminarier under Almedalsveckan. Vi kommer bland annat att prata om digitalt välmående i samband med att årets resultat i Com Hem-kollen presenteras, vårt integrationsprogram för nyanlända samt vara arrangörspartner för arenan Digidalen där vi deltar i paneldiskussioner om smarta städer och framtidens vård och omsorg.

Demokratin i det digitala samhället – vad händer med människan, samhället och demokratin när tekniken ständigt flyttar våra gränser?
När svenskarnas digitala livskvalitet mäts, är utmaningarna för demokratin en av huvudpunkterna. Hur undviker vi digitala klassklyftor och skapar vi möjligheter för alla att nyttja den digitala teknikens möjligheter? Vilka hot finns och hur agerar näringsliv och politiker för att säkra demokratins grunder?

När: Måndagen den 2 juli kl 11.00-12.00
Var: I Dagens Industris tält på Donners plats 2

Medverkar från Com Hem: Petra von Rohr, kommunikationsdirektör

Övriga deltagare:
Britt Stakston, mediestrateg

Ulrica Schenström, rådgivare och ordförande för moderatkvinnorna
Jan Scherman, journalist och debattör
Andrea Törnestam, förbundssekreterare SSU
Benjamin Dousa, förbundsordförande MUF

Moderator: Henrietta Westman, Dagens industri

Webbsändning: https://www.di.se/almedalen

Lokala jobbspår – lösningen på företagens kompetensbehov och kortare väg till arbete för nyanlända?
Arbetsmarknaden är glödhet och kompetensförsörjningen är en utmaning för hela samhällsekonomin. Kan lokala jobbspår för nyanlända vara en lösning på företagens rekryteringsbehov? Com Hem bidrar med erfarenheter och insikter från vårt arbete med integrationsprogrammet i vår kundtjänst.

Arrangör: Delegationen för unga och nyanlända till arbete
När: Måndag 3 juli kl 13:00-15:00
Var: Specksrum 5

Medverkar från Com Hem: Jacob Bolin, ansvarig för samhällskontakter, och Eva-Lisa Söderhäll, HR Business Partner

Övriga deltagare:
Ylva Johansson, arbetsmarknadsminister (S)

Mikael Sjöberg, generaldirektör för Arbetsförmedlingen

Den stora revolutionen inom vård, omsorg och hälsa – vad kommer att hända?
Läkare och tillgång till vård är i dag en bristvara och blir en av valets stora frågor. Vi står inför en hälsorevolution som fullständigt kommer förändra sjukvården. Hur ser framtidens vård ut? Hur drar vi bäst nytta av bredband och digitalisering för att skapa en bättre och effektivare vård och omsorg?

När: 3 juli kl 8.00-9.00 (frukost från 07.30)
Var: I Digidalens tält (Strandgatan/Rigagränd)

Medverkar från Com Hem: Stefan Trampus, försäljningsdirektör

Övriga deltagare:
Magnus Aschan, Warp Institute

Livia Holm, Kry
Anne Kihlgren, Dynamic Code
Mathias Sundin, Warp Institute
Lena Miranda, Mjärdevi Science Park samt Swedish Incubators Science Parks (SISP)

Moderator: Anders Tollmar

Webbsändning: https://www.digidalen.se/livestream 

Hur bor vi i framtidens smarta städer och hus? 
När allt kopplas upp kommer livet och samhället vara mycket enklare och på de flesta områden kommer nya smarta lösningar att möjliggöra ökad hållbarhet, såväl ekonomisk som miljömässig och social. Hur kan vi genom digitala lösningar göra samhället och fastigheter smartare, resurseffektivare och bli mer dynamiska? Hur ökar vi den digitala livskvaliteten?

Se även Com Hems rapport på temat smarta fastigheter, https://bredbandsfakta.se/framtidens-internet/smarta-fastigheter-navet-den-digitala-staden/.

Medverkar från Com Hem: Stefan Trampus, försäljningsdirektör

Övriga deltagare:
Magnus Aschan, Warp Institute
Lena Miranda, Mjärdevi Science Park samt Swedish Incubators Science Parks (SISP)
Jessica Stark, SUP46 samt Styrelseakademin
Rebecca Carlsson, Singularity University
Henrik Svanqvist, TMPL

Moderator: Anders Tollmar.

Webbsändning: https://www.digidalen.se/livestream 

För ytterligare information, kontakta:
Fredrik Hallstan, Presschef
Tel: 0761 15 38 30
fredrik.hallstan@comhem.com
Twitter: @ComHemPress

Jacob Bolin, Chef för samhällskontakter
Tel: 073-439 08 21
jacob.bolin@comhem.com

Om Com Hem
Com Hem levererar bredband, tv, play och telefonitjänster till svenska hushåll och företag. Vårt kraftfulla och framtidssäkra nät med hastigheter upp till 1 Gbit/s når hälften av Sveriges hushåll, vilket gör Com Hem-koncernen till en viktig motor i det digitala Sverige. Vi erbjuder våra 1,45 miljoner kunder det största utbudet av digitala tv-kanaler och playtjänster via digitalbox eller på surfplattor och mobiltelefoner. Bolaget grundades 1983 och har cirka 1 100 anställda. Huvudkontoret ligger i Stockholm och verksamheten bedrivs genom de tre dotterbolagen Com Hem AB, Boxer TV Access AB och iTUX Communication AB. Under 2017 omsatte koncernen 7 136 MSEK. Com Hem-aktien är sedan 2014 noterad på Nasdaq Stockholm. www.comhemgroup.se 

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys