Connect with us

Marknadsnyheter

Ny undersökning visar vad som skiljer sig åt från att äga en elbil i Sverige, respektive utomlands

Published

on

Att elbilar hör framtiden till och bensindrivna fordon snart kommer att vara historia, det vet de flesta. Men istället för att hela tiden prata om hur det kan komma att se ut att vara elbilsägare framöver, har Moneyarcher.com valt att titta närmare på vad det innebär att äga en elbil i Sverige idag.

Vi svenskar tycker om att framhålla oss själva som ett grönare och mer teknikprogressivt folk än de flesta andra, men faktum är att när det gäller omställningen från bensin- till eldrivna bilar, så är det vårt kära grannland Norge som håller fanan högst. År 2019 utgjorde elbilar 8% av nyproducerade fordon att säljas på den svenska marknaden, samtidigt som siffran för samma sak i Norge låg på hela 49%. Den siffran rör i och för sig blott nya bilköp genomförda under kalenderåret, men andra beräkningar visar att redan nu så utgörs ungefär en tiondel av den samlade norska personbilsflottan av elbilar.

I vårt västra grannland har staten verkligen satsat på att ställa om till elbilar, och föga förvånande är det just det som gör skillnad på riktigt. Genom skattereduktioner och slopade vägtullar, gratis parkering och lägre årsavgifter för att använda vägarna, innebär det att ha en elbil i sin ägo en stor fördel i Norge, att jämföra med andra länder som vårt eget där det trots många fördelar fortfarande kan medföra vissa besvärligheter.

“Att satsa såsom norrmännen har gjort är nog det enda som riktigt kan få fart på försäljningen av elbilar,” hävdar Karl Johannesson på Moneyarcher. “I alla fall kortsiktigt. Långsiktigt kan det såklart jämna ut sig oavsett, det är vad vi kan utläsa av undersökningen.”

Annan statistik visar att det först och främst är den rikare delen av Europa som visar vägen, vilket kanske kan sägas vara föga överraskande. Dock är det värt att tillägga att elbilar utgjorde 4% av nya bilar på den kinesiska marknaden år 2019, vilket kanske inte låter som särskilt mycket ifall man inte först påminner sig själv om att den totala kinesiska personbilsflottan består av 250.000.000 enskilda fordon.

Härhemma i Sverige har nyare lagstiftning liknande den som redan finns i Norge lett till ett uppsving i försäljningen av elbilar, men det är fortfarande inte tillräckligt för att tvinga fram det där egentliga genombrottet. Den statliga subventionen för elbilar ligger just nu på 60.000 kronor. Därtill tillkommer andra fördelar som i särskilda kommuner innebär bland annat gratis (eller billigare) parkering och gratis uppladdning.

“Att det är en mix av piska och morot som fungerar, det tror jag att de flesta är eniga om oavsett ifall de säger det, eller inte,” säger Karl Johannesson på Moneyarcher.

Det råder ingen tvekan om att det inte finns en enhällig strategi för att uppnå större konsumtion av elbilar. Det enda som står klart är att det är önskvärt och något som definitivt bör arbetas ännu hårdare för ska ske.

Läs mer om Moneyarchers undersökning av priset på att äga elbil här.

För ytterligare information

karl@moneyarcher.com

Moneyarcher.com har sin expertis inom lån och finans och erbjuder tips och råd omkring konsumtionslån och snabblån utan säkerhet för låntagare. Moneyarcher.com verkar på flera marknader, förutom på den svenska även på den spanska, den danska och den tyska

Tjänsten finns även tillgänglig som app på App Store och Google Play

Continue Reading

Marknadsnyheter

Rekordhög belåning bland investerare – påminner om tidigare bubblor

Published

on

By

Investerares belåning har nått nya höjder i USA. Enligt färska siffror från Finra steg belåningen på amerikanska investerares depåer till över 1 biljon dollar i juni – en ny rekordnivå.

Den snabba ökningen av belåningen, det som på engelska kallas ”margin debt”, där investerare lånar pengar för att köpa värdepapper, väcker oro bland analytiker. Fenomenet jämförs med tidigare perioder av spekulativt överdrivet risktagande, såsom dotcom-bubblan i slutet av 1990-talet och meme-aktiefebern under pandemin.

Enligt analytiker är investerarsentimentet nu nära glödheta-nivåer, vilket tyder på ett marknadsklimat präglat av eufori snarare än försiktighet. Historiskt sett har liknande situationer ofta föregått kraftiga börsnedgångar.

Om utvecklingen fortsätter i samma takt kan det bli allt viktigare för investerare att väga riskerna noggrant innan de ökar sin exponering med lånade pengar.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder

Published

on

By

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.

– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.

Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.  

De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.

Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.

Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se

Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”

Published

on

By

Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade. 

– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde. 

Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans. 

– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde. 

Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:  

– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.  

Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228

Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.