Connect with us

Marknadsnyheter

Lågt förtroende för robotar i socialtjänsten, visar ny undersökning

Published

on

Många litar inte på beslut när de fattas av robotar i socialtjänsten, enligt en ny undersökning från Akademikerförbundet SSR. Automatiska beslut från banker har högre förtroende än automatiska beslut från myndigheter och socialtjänst. Men större öppenhet och en särskild algoritmombudsman kan öka tilliten, skriver Heike Erkers, ordförande och Simon Vinge, chefsekonom, i en debattartikel idag.

Många misstror myndighetsbeslut som fattas automatiskt, eftersom det är svårt att förstå vad de grundar sig på. Det visar en undersökning som Novus gjort på uppdrag av Akademikerförbundet SSR. I en debattartikel i Sydsvenskan idag skriver förbundets ordförande Heike Erkers och chefsekonom Simon Vinge om den nya undersökningen – och vilka förslag förbundet har på åtgärder. (https://www.sydsvenskan.se/2020-10-03/tillsatt-en-algoritmombudsman)

Akademikerförbundet SSR:s undersökning visar bland att mer än var tredje person (36 procent) litar på ett automatiskt beslut från en bank, om till exempel ett lånelöfte. Däremot är det betydligt färre, 28 procent, som litar på ett myndighetsbeslut, tex om Vab, om det fattas automatiskt. När det gäller beslut från socialtjänsten litar mindre än var femte person (18 procent) på automatiska beslut.

En stor majoritet tror att faran med automatiska beslut är att det inte tas tillräcklig hänsyn till mänskliga bedömningar och erfarenheter. Samtidigt är det många, omkring fyrtio procent, som skulle känna högre tilltro till besluten om det tydligt framgår vad de grundas på. Det finns också ett stort stöd för Akademikerförbundet SSR:s förslag att inrätta en Algoritmombudsman som bevakar öppenheten kring hur automatiska beslut går till. Sex av tio svarande anser att det vore en bra idé.

– Att allt mer görs automatiskt är i grunden bra, så länge det ökar resurserna till andra åtgärder inom välfärdssektorn. Men robotiseringen får aldrig ske på ett sätt så att medborgarna tappar tilltron till myndigheterna. Det är viktigt inte minst inom socialtjänsten där mötet och tilliten ibland kan vara helt livsavgörande, säger Heike Erkers, förbundsordförande.

– Däremot är det oacceptabelt när kommuner hemlighåller hur algoritmer byggs upp. Det är därför vi driver kraven på öppenhet så hårt. Det behövs en mer samlad politik på det här området, säger Heike Erkers.

– Vår undersökning visar att allmänhetens förtroende för automatiseringen är helt avhängigt om det finns insyn och transparens i besluten. Tyvärr har vi sett motsatsen i flera kommuner där algoritmer tagit över arbetsuppgifter. Det är anledningen till att vi anmält Trelleborg till Justitieombudsmannen, JO. Vi hoppas att myndigheten snart kommer med ett tydligt besked i frågan, säger Simon Vinge, chefsekonom.

 

Presskontakt

Fredrik Kornebäck, presschef, 070-690 44 23

Continue Reading

Marknadsnyheter

Rekordhög belåning bland investerare – påminner om tidigare bubblor

Published

on

By

Investerares belåning har nått nya höjder i USA. Enligt färska siffror från Finra steg belåningen på amerikanska investerares depåer till över 1 biljon dollar i juni – en ny rekordnivå.

Den snabba ökningen av belåningen, det som på engelska kallas ”margin debt”, där investerare lånar pengar för att köpa värdepapper, väcker oro bland analytiker. Fenomenet jämförs med tidigare perioder av spekulativt överdrivet risktagande, såsom dotcom-bubblan i slutet av 1990-talet och meme-aktiefebern under pandemin.

Enligt analytiker är investerarsentimentet nu nära glödheta-nivåer, vilket tyder på ett marknadsklimat präglat av eufori snarare än försiktighet. Historiskt sett har liknande situationer ofta föregått kraftiga börsnedgångar.

Om utvecklingen fortsätter i samma takt kan det bli allt viktigare för investerare att väga riskerna noggrant innan de ökar sin exponering med lånade pengar.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder

Published

on

By

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.

– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.

Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.  

De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.

Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.

Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se

Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”

Published

on

By

Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade. 

– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde. 

Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans. 

– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde. 

Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:  

– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.  

Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228

Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.