Marknadsnyheter
Administrativ personal på Karolinska Universitetssjukhuset går över till sjukvården
Antalet vårdplatser för covid-patienter på Karolinska Universitetssjukhuset behöver öka. För att det ska ske kliver nu administrativ personal med sjuksköterske- eller undersköterskeutbildning över till den kliniska verksamheten.
Karolinska har beslutat att medarbetare från centrala och lokala staber som har omvårdnadsutbildning kan flyttas till klinisk verksamhet, antingen som resurs direkt till avdelning som arbetar med covid-vård, eller för att frigöra andra medarbetare som kan förflyttas till avdelning med högre vårdnivå.
– Prognosen pekar på att vi kommer att behöva fler covid-platser. Det finns olika möjligheter att ta till för att öka vårdplatserna i slutenvården, till exempel genom att flytta medarbetare från öppenvård till slutenvård, eller genom övertid och extrapass. Men de åtgärderna har vi gjort. Vår reservkapacitet är att mobilisera kraft från de undersköterskor och sjuksköterskor som idag har administrativa uppgifter och det är det vi tar till nu, säger Per Mattsson, temachef Tema Akut och Reparativ medicin.
Administrativa medarbetare har deltagit kliniskt även tidigare under pandemin, främst vid första vågen, med bra resultat. Beslutet att gå över till klinisk verksamhet kräver tillräckliga kvalifikationer för arbetsuppgifterna. Sjukhuset kommer att bistå med vaccination av tredje dos covid-vaccin för de medarbetare som ännu inte fått det.
Per Mattsson säger att de uppskattar att den kliniska tjänstgöringen kommer att vara under tre veckor:
– Men det är en uppskattning. Vi har inget facit på hur länge det kommer att behövas och vi behöver skruva upp tempot i covid-vården. Vi har många duktiga medarbetare på sjukhuset och på det här sättet kommer vi kunna öppna tio nya vårdplatser.
De första av medarbetarna från staberna börjar i klinisk verksamhet på i nästa vecka. Rickard Grandin, som till vardags arbetar på Karolinska IT, är IVA-sjuksköterska och kommer att gå in i intensivvården.
– Jag bestämde mig redan vid den första vågen för att ställa upp, men det blev inte av då. Gemenskapen på en IVA är otrolig vid dessa typer av händelser. Omsorgen om varandra är svår att beskriva med ord, den måste upplevas. Att jag nu går in och hjälper kollegor gör jag mer än gärna, säger han.
För ytterligare information kontakta: Per Mattsson, temachef Tema Akut och Reparativ medicin, 070-737 51 30
Presstjänsten Karolinska Universitetssjukhuset
08-517 740 10
Karolinska Universitetssjukhuset är ett av Europas största sjukhus och tillsammans med Karolinska Institutet leder vi den medicinska utvecklingen i Sverige. För oss är sjukvård, forskning och utbildning lika viktiga delar i arbetet för att förlänga och förbättra människors liv.
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
