Connect with us

Marknadsnyheter

Affärs- och kvalitetsutvecklingsdirektör Eric Wåhlgren lämnar Attendo och sin plats i koncernledningen

Published

on

Attendos Affärs- och kvalitetsutvecklingsdirektör Eric Wåhlgren har meddelat att han lämnar Attendo för en tjänst utanför företaget efter fem år i koncernledningen. Rekryteringsprocessen för att hitta en efterträdare påbörjas omgående.

“Eric har med sitt engagemang och sin strategiska kompetens haft en stor inverkan på Attendos utveckling. Hans arbete med att utveckla verksamheten och vårt kvalitetsramverk har bidragit till att stärka vår position som en ledande omsorgsaktör. Han har även spelat en viktig roll under förvärvet och integrationen av Team Olivia. Jag vill rikta ett varmt tack till Eric för hans insatser och önskar honom stort lycka till framöver”, säger Martin Tivéus, vd och koncernchef för Attendo. 

 

Eric Wåhlgren avslutar sin anställning senast i juni 2025 och kommer att kvarstå i sin roll under övergångsperioden. 

 

 

Attendo AB (publ)

 

For further information, please contact:

Linda Bengtsson, Press Manager, Attendo

Telefon: +46 722 51 10 06    I   email: linda.bengtsson@attendo.se

 

attendo.com

Attendo – the leading care company in the Nordics   |   For almost 40 years, seeing, supporting and strengthening people with care needs has been the starting point of everything Attendo does. In addition to care for older people, Attendo provides care for people with disabilities and social care for individuals and families. Attendo has almost 35,000 employees and is locally anchored with over 800 units in more than 300 municipalities in Sweden, Finland and Denmark. Every day Attendo has tens of thousands of encounters with its customers. In all these encounters, our employees manifest Attendo’s shared values of care, commitment and competence.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Koppling mellan alkohol och cancer

Published

on

By

Går det att se en koppling mellan alkohol och cancer på befolkningsnivå? Svaret på frågan är ja. Om alkoholkonsumtionen i ett land minskar, så dör också färre i cancer.  

Mats Ramstedt, forskningsansvarig på CAN, är en av författarna till en nyligen publicerad vetenskaplig artikel om alkohol och cancer.  

”Detta är den första mer omfattande studien av sambandet mellan alkohol och cancer på befolkningsnivå”, säger Mats Ramstedt.  

Om forskningsprojektet 

”Vi har försökt ta reda på om det finns ett samband mellan totalkonsumtionen av alkohol i ett land och hur många som dör av cancer i det landet”, berättar Mats Ramstedt. 

Totalkonsumtionen mäts i genomsnittligt antal liter alkohol per person och år. I studien har de också tittat på om sambandet varierar mellan kvinnor och män och mellan länder med olika skadliga dryckesmönster.   

Resultaten 

Om det genomsnittliga drickandet går ner, så går också dödligheten i cancer ner. 

”En liters förändring i totalkonsumtionen av alkohol var förknippad med en förändring i cancerdödlighet, bland män med 1,1 procent och med 0,9 procent bland kvinnor”, säger Mats Ramstedt.  

Bland män var sambandet starkare för cancer i läpp, munhåla, svalg, matstrupe och struphuvud, samt för prostatacancer. För kvinnor var sambandet starkast för bröstcancer.  

Det skiljer sig också mellan olika länder: 

”Sambanden var starkare i länder med mer skadligt dryckesmönster, i studien representerat av bland annat nordiska länder och länder i Nordamerika”  

Mer skadligt dryckesmönster innebär att det till exempel är vanligt med berusningsdrickande. 

Varför är detta viktigt? 

”Det här ökar kunskapen om vad som på befolkningsnivå påverkar cancerdödlighet. Cancer kan nu läggas till de många dödsorsaker som påverkas av totalkonsumtionen av alkohol”, säger Mats Ramstedt. 

  

  

Läs den vetenskapliga artikeln Is there a link between per capita alcohol consumption and cancer mortality? – Dadgar – Drug and Alcohol Review – Wiley Online Library

  

Läs mer om forskning hos CAN

  

Kontakt

Mats Ramstedt
Forskningsansvarig
072-371 43 34
mats.ramstedt@can.se

 

Sara Kristensson
Kommunikationschef
072-371 43 21
sara.kristensson@can.se

CAN är ett nationellt kompetenscentrum som tar fram och sprider kunskap om alkohol, narkotika, dopning, tobak och spel om pengar.

Vi följer konsumtions- och skadeutvecklingen genom undersökningar och forskning. Myndigheter och organisationer använder kunskap från CAN som underlag för beslut och insatser. Vi är en del av civilsamhället och i vår styrelse finns representanter för våra medlemsorganisationer. Där finns även olika myndigheter representerade.

Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning – www.can.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

Telge Fastigheter tilldelar Veidekke uppdraget att bygga nytt vård- och omsorgsboende i Lina

Published

on

By

Ett nytt vård- och omsorgsboende med plats för cirka 80 lägenheter och ett storkök ska byggas i stadsdelen Lina i Södertälje. Kommunstyrelsen tog beslut om det i mars 2024 och nu är avtalet påskrivet att Telge Fastigheter tilldelar bygg- och fastighetsföretaget Veidekke uppdraget att genomföra byggprojektet.  

— Nu går vi äntligen i gång med nästa fas i utvecklingen av ett det här viktiga projektet för Södertälje. Veidekke har levererat ett anbud som motsvarar de krav vi har haft i vår förfrågan. Vi ser fram emot att jobba tillsammans med Veidekke för att förverkliga detta moderna boende, säger Tobias Stridsberg, projektchef Telge Fastigheter.

Projektet är en del i Södertälje kommuns planer på att stärka Linas befintliga bebyggelse och möta behovet av vård- och omsorgsboende i området.

— Det här gör att vi ökar tillgången av platser på vård- och omsorgsboende i kommunen. Boendet är genomtänkt och vi har bra möjligheter att möta framtidens utmaningar genom att använda välfärdstekniska lösningar. Det blir ett boende som är anpassat både utifrån de boendes och personalens behov, säger Karin Björkryd, omsorgsdirektör, Södertälje kommun

Det nya boendet byggs vid Kaxbergsvägen och Porslinsvägen som ligger nära Lina centrum, villaområden och naturen. Byggnaden blir fem våningar hög, inklusive suterrängvåning, och kommer att ha anpassade lägenheter, gemensamma ytor i trädgården, samt parkering för bil och cykel. Boendet är uppdelad i tre byggnadskroppar som hålls samman av ett centralt trapphus, vilket möjliggör för bra dagsljus i hela huset. 

— Vi är mycket glada över att ha fått förtroendet att genomföra detta projekt. Vi har stor erfarenhet av att bygga samhällsfastigheter som äldreboenden. Nu ser vi fram emot att bygga moderna bostäder av hög kvalité för Södertäljes äldre utifrån senaste praxis, säger Frida Täcklind, arbetschef på Veidekke. 

Fakta nytt vård- och omsorgsboende i Lina

  • BTA (Bruttoarea) 7800kvm
  • Tomt 8400kvm
  • 5 våningsplan
  • Ca 80 lägenheter
  • Adress: Kaxbergsvägen 3
  • Tidplan: Start januari 2025 – klart Q2 2027

Presstjänst08-550 220 50press@telge.se

Om Tegle Fastigheter 

Telge Fastigheter är en av Södertäljes största fastighetsägare. Totalt äger och förvaltar bolaget drygt 500 000 kvadratmeter lokalyta fördelat på kommunala och kommersiella fastigheter. I beståndet finns allt från förskolor och skolor till stadshus och museibyggnader. Bolaget är också en av parterna i kommunens utveckling av Södertäljemodellen – en inspirationsmodell för nytänkande inom skolan.

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

Veidekke bygger nytt vård- och omsorgsboende åt Telge Fastigheter

Published

on

By

Telge Fastigheter har tilldelat Veidekke uppdraget att bygga nytt vård- och omsorgsboende i stadsdelen Lina i Södertälje. Det nya boendet ska ha plats för cirka 80 lägenheter, gemensamhetsutrymmen och ett storkök. Projektet omfattar även installationer och markarbeten. Veidekke får uppdraget, som är en totalentreprenad, efter en offentlig upphandling. Ordervärdet är 256,5 MSEK.

Kommunstyrelsen tog beslut om att bygga det nya vård- och omsorgsboendet i mars 2024 och nu är avtalet alltså påskrivet. Projekteringen inleds i januari i år och projektet ska slutföras vid halvårsskiftet 2027.

Nu går vi äntligen i gång med nästa fas i utvecklingen av ett det här viktiga projektet för Södertälje. Veidekke har levererat ett anbud som motsvarar de krav vi har haft i vår förfrågan. Vi ser fram emot att jobba tillsammans med Veidekke för att förverkliga detta moderna boende, säger Tobias Stridsberg, projektchef Telge Fastigheter.

Projektet är en del i Södertälje kommuns planer på att stärka Linas befintliga bebyggelse och möta behovet av vård- och omsorgsboende i området.

Det nya boendet byggs vid Kaxbergsvägen och Porslinsvägen, som ligger nära Lina centrum, villaområden och naturen. Byggnaden blir fem våningar hög, inklusive suterrängvåning, och kommer att ha anpassade lägenheter, gemensamhetsutrymmen och gemensamma ytor i trädgården, samt parkering för bil och cykel. Boendet är uppdelad i tre byggnadskroppar som hålls samman av ett centralt trapphus, vilket möjliggör för bra dagsljus i hela huset. Huskropparnas bruttoarea blir 7 800 kvm och byggnaden ska certifieras enligt Miljöbyggnad 3.1 Silver.

Vi är mycket glada över att ha fått förtroendet att genomföra detta projekt. Vi har stor erfarenhet av att bygga samhällsfastigheter som äldreboenden. Nu ser vi fram emot att bygga moderna bostäder av hög kvalité för Södertäljes äldre utifrån senaste praxis, säger Frida Täcklind, arbetschef på Veidekke.

För mer information kontakta:

Frida Täcklind, arbetschef Veidekke Bygg Stockholm, tfn 073-068 72 26

Jonas Petersson, regionchef Veidekke Bygg Stockholm, tfn 076-832 91 40

Martin Gadd, verksamhetsområdeschef Veidekke Bygg, tfn 070-399 47 79

Visionsbild från White Arkitekter

Veidekke är en av Skandinaviens ledande entreprenörer och utför alla sorters bygg- och anläggningsuppdrag. Involvering och lokalkunskap kännetecknar verksamheten. Koncernen omsätter ca 43 miljarder NOK och hälften av de ca 8000 medarbetarna äger aktier i verksamheten. Veidekke är noterat på Oslobörs och har sedan starten 1936 alltid gått med vinst.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.