Connect with us

Marknadsnyheter

AFRY förnyar ramavtal med Øresundsbro Konsortiet inom IT-tjänster

Published

on

AFRY har ingått ett förnyat ramavtal med Øresundsbro Konsortiet för konsulttjänster inom IT med en takvolym på 60 MSEK under fyra år. AFRY bistår med att utveckla Øresundsbro Konsortiets underhållsverksamhet med fokus på en hållbar och kostnadseffektiv bro.

Øresundsbro Konsortiet är ett dansk-svenskt företag som främjar en positiv utveckling av all trafik över Öresund genom att fokusera på både väg och järnväg. Ett av bolagets fyra huvudmål är att säkerställa en säker, tillgänglig och hållbar bro för nästa generation.

Det förnyade ramavtalet omfattar tjänster inom Asset Management System för att vidareutveckla verksamheten mot ett datadrivet underhåll för att skapa en smart, kostnadseffektiv och hållbar förvaltning av bron. Uppdraget innefattar strategisk utveckling, applikationsförvaltning och verksamhetsutveckling, exempelvis projektledning och expertstöd. Avtalet gäller i fyra år med option på ytterligare två år.

— Vi har samarbetat med AFRY i flertalet projekt inom många discipliner, och de har erfarenhet och kompetens inom olika områden som gör att vi känner oss trygga i valet av partner. Vi ser fram emot att fördjupa vårt samarbete ytterligare, säger Bengt Hergart, anläggningschef, Øresundsbro Konsortiet.

AFRY och Øresundsbro Konsortiet utvecklar tillsammans brons underhållsverksamhet i nära samarbete med deras huvudentreprenörer. I AFRYs leverans ingår även att hålla utbildningar där man kontinuerligt vidareutvecklar underhållsprocesserna med den övergripande målsättningen att minimera antalet fysiska besök av underhållspersonal. Dessa ersätts med digitala ögon och öron tillsammans med annan övervakning som exempelvis vibrationsanalys.

— Vi är oerhört stolta att som strategisk partner till Øresundsbro Konsortiet ha förtroendet att förnya detta ramavtal, och på så vis positivt påverka brons underhåll och funktion i regionen, samt att vara en viktig aktör i Öresundsbrons underhållsutveckling, säger Fredrik Ekstrand, affärsområdeschef Systems Management på AFRY.

För mer information, kontakta:

Josephine Almanakis Sirander, Head of Communication, Division Industrial & Digital Solutions, AFRY 
+46 73 034 47 62, 
josephine.sirander@afry.com

AFRY erbjuder tjänster inom teknik, design, digitalisering och rådgivning för att accelerera omställningen till ett mer hållbart samhälle. Vi är 19 000 hängivna experter inom industri, energi- och infrastruktur, som skapar värde för kommande generationer. AFRY har en global räckvidd med djupa rötter i Norden, en nettoomsättning på 27 miljarder och är noterade på Nasdaq Stockholm.

Making Future

Continue Reading

Marknadsnyheter

Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Published

on

By

Anders Haglund gör teknisk analys

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.

Teknisk analys med Anders Haglund
Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys